Öldürülen Vali Lübcke davasında tuhaflıklar: Sanık avukatı azledildi

Öldürülen Vali Lübcke davasında tuhaflıklar: Sanık avukatı azledildi

Kassel Valisi Walter Lübcke cinayetiyle ilgili yürüyen davada ırkçı sanık Stephan Ernst’in savunma avukatı Frank Hannig azledildi.

Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde görülen Kassel Valisi Walter Lübcke’nin öldürülmesiyle ilgili, davada savunma avukatının azlini sanık Stephan Ernst talep etmiş, diğer savunma avukatı Mustafa Kaplan da sanığın avukat Hannig’e güveninin tamamen sarsıldığını bildirmişti.

Mahkeme Ernst’in talebine onay verdi. Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi Ernst ile savunma avukatı Frank Hannig arasındaki güven ilişkisinin tamamen bozulduğunun anlaşılabilir olduğunu “böylesine nesnel” bir savunmanın sanık Ernst'e zarar verebileceği iddiasını kabul etti. Mahkeme, Hannig yerine Kölnlü avukat Jörg Hardies'i savunma avukatı olarak atadı.

Azledilen savunma avukatı Hannig duruşmadan sonra mahkemenin kararını “Belki de sadece huzur istiyorlar. Rahatsızlık veren sorular soran bir savunma avukatı istemiyorlar” sözleriyle eleştirdi. 

NE OLMUŞTU?

Azledilen savunma avukatı Frank Hannig sanığın ve diğer savunma avukatının bilgisi dışında hareket ederek olayın görgü tanıklarını dinlemek ve bazı kanıtlar sunmak için mahkeme heyetine başvurmuş, Kassel Valiliğindeki dosyaların kaybolduğu hırsızlığın araştırılmasını istemişti. Hannig olayın Lübcke’nin oğullarının rüzgâr enerjisi şirketleri ile bağlantısı olabileceğini de ima etmişti. 

Geçen yıl 2 Haziran’da evinin terasında başından kurşunlanarak öldürülen Hıristiyan Demokrat Parti’li (CDU) Kassel Valisi Walter Lübcke’nin katil zanlısı Ernst, ilk başta suçunu itiraf edip, olayın tek faili olduğunu ileri sürmüştü. Ancak daha sonra ifadesini geri çekerek Lübcke’nin kaza sonucu öldüğünü, olay anında yanında bulunan Markus H.’nın silahının birden ateş aldığını amaçlarının sadece Lübcke’yi korkutmak olduğunu iddia etti. 

Diğer taraftan  NSU davasında kurban yakınlarının savunmasını da yapmış olan, ırkçı sanık Ernst’in diğer savunma avukatı Mustafa Kaplan, avukat Hannig’in kendisine de haber vermeden söz konusu iddialarda ve taleplerde bulunduğunu vurgulayarak “Hannig,  öldürülen şahsa ve ailesine çamur atarak müvekkilime de zarar vermiştir” sözleriyle tepki göstermişti. Ceza yasası avukat değişikliğine, savunma avukatı ile sanık arasındaki güven ilişkisi tamamen ortadan kalktığı durumlarda müsaade ediyor. 

+49 – FRANKFURT

FOTO: Boris Roessler/DPA

HABERE YORUM KAT