Okulsuzluğun maliyeti çok büyük: İngiltere’de okullar kapılarını yeniden öğrencilere açıyor

Okulsuzluğun maliyeti çok büyük: İngiltere’de okullar kapılarını yeniden öğrencilere açıyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, toplumsal maliyetin yüksekliğine dikkat çekti ve okulların eylül ayında yeniden açılacağını duyurdu.

İngiltere’de koronavirüs salgını devam ederken, okullarla ilgili yeni bir karar alındı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, koronavirüs pandemisi nedeniyle İngiltere’de 20 Mart’ta kapanan okulların tüm öğrenciler için eylül ayında yeniden açılacağını duyurdu. 

Koronavirüs salgını sırasında aksayan örgün eğitime geri dönmenin “ulusal öncelik” olduğunu belirten Johnson, gelecekte herhangi bir yerel karantina durumunda bile okulların kapatılması gereken son yerler olması gerektiğinin altını çizdi. Başbakan Johnson, “Bu salgın bitmedi ve yapılacak son şey buna kayıtsız kalmaktır. Ama artık okulların tüm öğrencilere güvenli bir şekilde yeniden açılmasına dair bilgimiz var ve bunu yapmak ahlaki görevimizdir” ifadelerini kullandı.

İngiliz Başbakan, ayrıca ebeveynlerin ve çocuk bakıcılarının çalışamamasına yönelik “ekonomik maliyetler” konusunda uyarıda bulundu. Johnson, “Okullarımızı kesinlikle gerekenden daha uzun süre kapalı tutmak sosyal açıdan tahammül edilemez, ekonomik açıdan sürdürülemez ve ahlaki açıdan savunulamaz” dedi.

VİRÜSTEN ÇOK DAHA ZARARLI

Başbakanlık, çocukların okula gitmemesiyle eğitim beklentilerine ve akıl sağlığına verilen zararın virüsten çok daha fazla olduğunu belirterek, gelecekte daha sıkı tedbirler alınması durumunda bile okulların diğer işletmelerden sonra kapatılacağının altını çizdi. 

Hükümet tarafından açıklanan mevcut plana göre ülkedeki öğrencilerin gelecek aya kadar yüz yüze eğitime geri dönmesi bekleniyor. Okul ve Üniversite Liderleri Birliği (ASCL) Sendikası Başkanı Geoff Barton, yaptığı açıklamada, okulların “en başından beri” bir önceliği olması gerektiğini söyleyerek, Johnson’ın kararını desteklediğini bildirdi. 

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde yaşanan vaka artışları nedeni ile Johnson normalleşmede frene bastıklarını duyurmuştu. Ülkede son 24 saatte bin 62 kişide daha korona virüs tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 310 bin 815’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 kişi artarak, 46 bin 574’ulaştı.

+49 – MANCHESTER

FOTO: AA

HABERE YORUM KAT