Öksürük için ballı süt bilmecesi: İçilmeli mi içilmemeli mi?

Öksürük için ballı süt bilmecesi: İçilmeli mi içilmemeli mi?

Balın (sütlü veya sütsüz) öksürük kesici etkisi olabileceğine dair göstergeler vardır. Bal gerçekten de rahatsız edici öksürükleri hafifletebilir ancak bu varsayım henüz kanıtlanmamıştır. Ayrıca sütün balgam söktürücü etkisi olduğuna dair de kanıt yoktur.

Birçok insan öksürük için ballı süt içiyor. Bazıları ise bunun saçma olduğunu düşünüyor ya da sütün öksürüğü daha da kötüleştirdiğini söylüyor.

Peki hangisi doğru?

BAL ÖKSÜRÜĞE YARDIMCI OLUR MU?

Balın (sütlü veya sütsüz) öksürük kesici etkisi olabileceğine dair göstergeler vardır. Örneğin bir çalışmada, bilim insanları soğuk algınlığı nedeniyle öksüren çocukları iki gruba ayırdı. Grup 1'deki çocuklar düzenli olarak bal aldı. Grup 2'deki çocuklara ise tadı ve görünüşü bala benzeyen etkisiz bir şurup verildi. Ne ebeveynler ne de çocuklar kimin bal kimin plasebo (şurup) aldığını bilmiyordu. Çalışmanın sonunda ebeveynler öksürüğün ne ölçüde azaldığını değerlendirdi. Sonuçlara göre, bal verilen çocuklarda öksürük kontrol grubuna kıyasla daha az şiddetliydi.

Dolayısıyla bal gerçekten de rahatsız edici öksürükleri hafifletebilir. Ancak bu varsayım henüz kanıtlanmamıştır. Bunun nedeni, çalışma durumunun hala kesin olmamasıdır. Zira, herhangi bir etki tespit edemeyen çalışmalar da vardır.

TEŞVİK ETMİYOR

Balın öksürüğe karşı gerçekten işe yarayıp yaramadığı ya da ne kadar işe yaradığı henüz net olmasa bile, normalde zararlı değildir. Peki bal sütle birlikte alındığında ne olur? Sıklıkla sütün öksürdüğünüzde daha fazla mukus oluşmasına neden olduğunu duyar veya okursunuz. Bu doğru mudur?

Balgamlı öksürüklerde süt yok mu? Sütün öksürdüğünüzde mukus üretimini artırdığı varsayımı yaygındır ancak bu yalandıri

Sütün (ballı ya da balsız) öksürük üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Bu efsane muhtemelen sütün ağızda hafif değişik bir his bırakmasından kaynaklanıyor. Ancak, bir kişi süt içtiğinde bronş tüplerinde daha fazla mukus oluşmaz.

Akut bronşit genellikle tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden geçer. O zamana kadar ballı süt öksürüğü biraz hafifletebilir.

Bal muhtemelen tahriş edici öksürüğü hafifletebilir. Ancak bu da henüz kesin olarak kanıtlanmadı. Soğuk algınlığı nedeniyle öksürüyorsanız, tereddüt etmeden süt veya ballı süt içebilirsiniz. Ayrıca sütün balgam söktürücü etkisi olduğuna dair de hiçbir kanıt yoktur. Dolayısıyla öksürüğünüz varsa, tercihen dişlerinizi fırçalamadan önce bir bardak ballı süt içmenizde hiçbir sakınca yoktur.

Sadece bir yaşın altındaki çocuklara bal verilmemelidir.

ARTI49

FOTOĞRAF: unsplash

HABERE YORUM KAT