Obeziteyle mücadelede yeni çözüm: Yağların yüzde 13'ünü yok ediyor

Obeziteyle mücadelede yeni çözüm: Yağların yüzde 13'ünü yok ediyor

Danimarkalı ilaç şirketi Novo Nordisk, amikretin etken maddesini içeren yeni bir zayıflama hapı geliştirdiğini duyurdu. İlk denemeler bu hapın zayıflama iğnelerinden iki kat daha etkili olduğunu gösteriyor.

Amikretin, bağırsak hormonu GLP-1’i taklit ederek tokluk hissini artırıyor ve aynı zamanda açlık hissini etkileyen pankreas hormonu amilini de hedef alıyor. Bu hapın Wegovy gibi zayıflama iğnelerinden iki kat daha etkili olduğunu ve hastaların on iki hafta sonunda kilolarının yüzde 13’ünden fazlasını kaybettiklerini gösteriyor. Bu etkili mekanizma, Novo Nordisk’in yeni hapını obeziteyle mücadelede önemli bir uygulama haline getirebilir.

TESLAYI GERİDE BIRAKTI

Şirketin CEO’su Lars Fruergaard Jørgensen, obezite pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve analistlerin pazarın önümüzdeki yıllarda 82 milyar Euro aşabileceğini tahmin ettiklerini belirtti. Novo Nordisk’in piyasa değeri, bu sonuçların ardından yüzde beş artarak Elon Musk’ın Tesla’sını geride bıraktı ve şirketin değeri 600 milyar doları aştı.

HENÜZ ÇOK ERKEN

Novo Nordisk’in yeni zayıflama hapı Amycretin’in piyasaya sürülmesi birkaç yıl alabilir, çünkü ilaç henüz birebir bir çalışmada diğer ilaçlarla karşılaştırılmadı. Araştırmaların ikinci yarısında başlaması ve sonuçların 2026 yılı başında elde edilmesi bekleniyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT