O Avrupa ülkesinin genel seçimlerinde de Türk siyaseti anıldı: "Ülkemizin Erdoğanlaşma süreci tamamlandı"

O Avrupa ülkesinin genel seçimlerinde de Türk siyaseti anıldı: "Ülkemizin Erdoğanlaşma süreci tamamlandı"

Yunanistan'da düzenlenen genel seçimde, Yeni Demokrasi partisi iktidar olarak birinci parti çıktı ve oylarını önemli ölçüde artırdı. Solcu MeRA25 partisinin lideri Yanis Varufakis ise sonuçları "Yunanistan'da Erdoğanlaşma süreci tamamlandı" dedi.

Eski Maliye Bakanı Varufakis, sağcı Yeni Demokrasi'nin yüzde 40'tan fazla oy almasını "Yunanistan'da Erdoğanlaşma artık tamamlanmış durumda" sözleriyle değerlendirdi.

Seçimde barajın altında kalan ve büyük bir hezimet yaşayan MeRA25 partisi lideri Varufakis, Yeni Demokrasi lideri ve Başbakan Kriakos Miçotakis'in muhalefete karşı ezici bir zafer kazandığını ifade etti. Ana muhalefetteki SYRIZA'nın büyük oy kaybının, solun iş birliği yapmama kararının bir sonucu olduğunu savunan Varufakis, sonuçları "büyük bir muhafazakarlık tsunamisi" olarak nitelendirdi.

Yunan siyasetçi Varufakis, partisinin de sonuçları analiz edeceğini belirtirken, herhangi bir partiyle ittifak yapmayacaklarını söyledi. Seçimde Yeni Demokrasi'yi takip eden partiler ise sırasıyla oyları yüzde 31'den yüzde 20'ye düşen SYRIZA, PASOK-KINAL ittifakı, Yunanistan Komünist Partisi ve Yunan Çözümü oldu.

Varufakis aynı zamanda bir ekonomist olarak da biliniyor ve daha önce SYRIZA hükümetinin maliye bakanı olarak görev yapmıştı. Ancak ülkedeki kriz sürecinde SYRIZA'nın IMF ile anlaşmasına karşı çıkarak görevinden istifa etmişti.

MeRA25 partisi, 2019 genel seçimlerinde yüzde 3,44 oy alarak meclise girmişti. Dünkü seçim sonuçlarına göre, Yeni Demokrasi tek başına hükümet kurmak için mecliste yeterli çoğunluğu sağlayamadığı için ikinci tura gidilecek.

HABERE YORUM KAT