O artık bir aziz: Jürgen Klopp ve Liverpool başarısının sırrı

O artık bir aziz: Jürgen Klopp ve Liverpool başarısının sırrı

İngiltere Premier Lig'de Manchester City'nin Chelsea'ye 2-1 yenilmesi üzerine Liverpool sezonun bitmesine 7 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. Bu başarının arkasındaki isimse Alman Teknik Direktör Jürgen Klopp.

Jürgen Klopp, kısa zamanda taraftarın kalbini kazandı. 2015’te Liverpool’daki ilk gününde “Şüphecileri inananlara dönüştürmeliyiz” dedi. Bu sözlerine atfen yapılan “Ben bir inananım” yazılı taraftar atkısı hâlâ en sevilen ürünlerden. Tıpkı “Jürgen’e güveniyoruz” tişörtleri gibi. İngiltere‘nin kült futbol kulübünde Jürgen Klopp'un kendisi de bir kült artık. Deutsche Welle Türkçe, Jürgen Klopp’u anlatan detaylı bir yazı yayınladı. 

Jürgen Klopp, 1967’de Stuttgart’ta doğdu ve Schwarzwald’de büyüdü. 1985’te TuS-Ergenzingen’in A-Gençlik Takımı’nda oynarken bir fotoğraf çekiminde Hamburg’un efsane oyuncusu Uwe Seeler’in (FSV Mainz 05’in oyuncusu Levin Mete Öztunalı’nın dedesi) yanında durdu (Soldan ikinci).

FUTBOL ZANAATKÂRI

Futboldaki aktif döneminde Klopp bir top cambazı değildi. 2'nci Lig’de oynayan FSV Mainz 05’de forvetlikten savunmaya geçti. Taraftar onun özverili oyun anlayışını sevdi. Mainz’daki tek oyuncu olarak kendine ait bir taraftar kulübü oluştu. 2001 yılında da oyunculuktan antrenörlüğe geçti. Mainz, 2004’te üçüncü denemede Klopp yönetiminde birinci lige yükseldi. 18 yıldan sonra ise Mainz’dan ayrıldı.

ÖDÜLLÜ FUTBOL UZMANI 

Klopp hep enerji dolu bir şahsiyetti. Uzman veya yorumcu olarak katıldığı televizyondaki maç değerlendirmelerinde her zaman söyleyecek eğlenceli sözleri oldu. Bu yeteneği ve futboldaki hakimiyeti onu televizyonlar için ideal bir uzman yaptı. 2005-2008’de eski hakem Urs Meier ve sunucu Johannes B.Kerner ile birlikte ZDF’in başarılı futbol ekibini oluşturdu. İki kez ödüle layık görüldü.

"YILDIZLAR YARATILACAK" 

2008 ortasında Klopp Borussia Dortmund’un teknik direktörü oldu. BVB, o dönem neredeyse iflasın eşiğinden dönmüş ve kendini toparlamaya çabalayan bir kulüptü. Klopp, BVB’ye her şeyi yoluna koyma sözü verdi. Sloganıysa, “Yıldız satın alınmayacak, yıldızlar yaratılacak” oldu. O zamanlar 19 yaşındaki Mats Hummels ve Neven Subotic’i savunmaya yerleştirdi.

İKİ YILDA ÜÇ ZAFER

Klopp’un formülü işledi. BVB zirveye doğru ilerlemeye başladı. 2011’de önce lig şampiyonluğunu Dortmund’a taşıdılar ve taraftarlarla muhteşem bir kutlama yaparak tadını çıkardılar. 2012’deyse hem ligi şampiyonlukla kapattılar, hem de Almanya kupasının sahibi oldular.

MUTLU BİR EVLİLİĞİ VAR

İlk evliliğinden bir oğlu olan Jürgen Klopp 2005 yılında ikinci kez dünya evine girdi. Eşi Ulla‘nın hayatındaki önemini defalarca dile getiren Klopp, “Eşim Ulla olmasaydı bugünkü Jürgen asla böyle biri ve böyle mutlu biri olmazdı” diye konuşuyor. 

SAÇ DÖKÜLMESİNE SON 

Bir demecinde “Günün birinde oğlumuz ve hekim olan bir dostumuzla oturuyoruz, elimizde olsa kendimizde neyi değiştiririz diye konuştuk” diye anlatıyor Klopp. İşte o zaman saç dökülmesinin kendisini rahatsız ettiğini söylediğini dile getiriyor. 2013 yılında verdiği bir mülakatta çözümü saç ektirmekte gördüğünü söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Sonuç çok güzel oldu, sizce de öyle değil mi?”

HOŞÇAKAL BVB

2014 yılı ortasında BVB ligi ikinci kez ikinci sırada bitirdi. Sonrasında da kriz başladı. 18’inci hafta sonunda BVB hâlâ son sıradaydı. Klopp’ta yorgunluk belirtileri görülüyordu. Böylesi bir ortamda Klopp Dortmund’a veda edeceğini açıkladı.

Ancak Klopp’un futbola ara vermesi sadece beş ay sürdü. 2015 yılında FC Liverpool’un yeni teknik direktörü oldu. Portekizli ünlü teknik adam Jose Mourinho’nun “Ben özel biriyim” sözüne, Jürgen Klopp, “Ben her zaman ortalama bir oyuncu oldum, Mainz’da da ortalama bir teknik direktör olarak ise başladım. Dolayısıyla benim için söylenebilecek en uygun şey: Ben normal biriyim, olur” diyerek yanıt verdi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ ZAFERİ 

Derken Jürgen Klopp takımı Liverpool ile 2019’da Şampiyonlar Ligi Kupası’nı kazandı. Tottenham Hotspur’u 2-0 yenerek Avrupa futbolunun tahtına oturdu. Akabinde FIFA da Alman futbol adamı Jürgen Klopp’u Yılın Teknik Direktörü ilan etti.

30 yıl süren şampiyonluk hasreti sonrasında Jürgen Klopp yönetimindeki FC Liverpool 2020 İngiltere Premier Ligi’nde ipi ilk sırada göğüslemeyi başardı. “The Boss” Jürgen Klopp için bir anıt dikilmesi sadece an meselesi.

+49 – BERLİN

FOTO: Wkimedia Commons

HABERE YORUM KAT