NSU 2.0’ın hedefindeki Seda Başay-Yıldız: Nazileri yakalatanlara 5 bin avro ödül

NSU 2.0’ın hedefindeki Seda Başay-Yıldız: Nazileri yakalatanlara 5 bin avro ödül

Tam iki yıldan bu yana NSU 2.0 imzalı ölüm tehditlerini içeren mektuplar alan Türk asıllı avukat Seda Başay Yıldız, artık polise güvenmediği için ırkçı failleri yakalatanlara şahsen 5 bin avro ödül vaat etti.

Frankfurtlu avukat Seda Başay-Yıldız, “NSU 2.0” imzalı ölüm tehditleri içeren e-posta ve faksları gönderenlerin yakalanması ve olayın açıklığa kavuşturulması için elinden gelen her şeyi yapacağını bildirdi. Başay-Yıldız, bu olaydaki faillerin yakalanmasını sağlayana 5 bin avro ödül vereceğini açıkladı.

NSU davasının müdahil avukatlarından Seda Başay-Yıldız 2018 yılından bu yana ırkçı tehdit mektupları alıyor. Naziler ilk mektupta, o zamanlar iki yaşında olan kızını öldürmekle tehdit etmişlerdi.

Frankfurt Emniyeti’ndeki bilgisayarlar üzerinden kişisel bilgileri ile ilgili tarama yapıldığı ortaya çıkan Seda Başay Yıldız “İlk tehdit mektubunun üzerinden iki yıl üç ay geçtikten sonra, olayın çözülme olasılığı oldukça düşük. Bu nedenle ödül teklif ediyorum” dedi. Başay-Yıldız, 2018 yılında “NSU 2.0” imzalı ilk ölüm tehdidi içeren mesajı almıştı.

SKANDAL GELİŞMELER

Federal Almanya’da 2018 yılından bu yana ırkçı içerikli 99 tehdit mektubunun yollandığı ortaya çıktı. Mektupların çoğu ırkçı NSU 2.0 imzasıyla yollandı. Mektuplardan 82’sinin, Almanya’da 8’i Türkiye kökenli 10 kişiyi katleden ırkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün devamı olduğu izlenimi veren NSU 2.0 imzasıyla postalandığı  kaydedildi. 

2018’den bu yana çoğu kadın olmak üzere kamuya mal olmuş politikacı, sanatçı, hukukçu, akademisyen ve benzeri kişiler NSU 2.0 imzasıyla yollanan tehdit mektupları alıyor.

Tehdit mektubu alanlar arasında Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth da yer alıyor. Onun dışında Hessen Eyalet Başbakanı Volker Bouffier’e ve Sol Parti Meclis Grubu Başkanı Başkanı Janine Wissler’e de tehdit gönderildiği bildirildi. Berlinli komedyen İdil Baydar da tehdit mektubu almıştı.

+49 – FRANKFURT

 

 

HABERE YORUM KAT