Netflix aboneliği olanlar dikkat: Dolandırıcıların hedefindesiniz

Netflix aboneliği olanlar dikkat: Dolandırıcıların hedefindesiniz

"Netflix aboneliğinizin süresi dolmak üzere": Dolandırıcılar bu mesajı Netflix müşterilerinin verilerini elde etmek için kullanıyor. Uzmanlar ise uyarıyor...

Tüketici danışma merkezlerinin web sitelerinde yazdığına göre, yayın sağlayıcısı Netflix'in müşterileri şu anda suçlular tarafından hedef alınıyor. Çok sayıda Netflix hesap sahibi şu anda platformda süresi dolan bir abonelikle ilgili olduğu iddia edilen bir e-posta alıyor.

Tüketici koruma örgütleri sahte e-postadan alıntı yaparak, "En sevdiğiniz film ve dizileri kaçırmamak için, e-postadaki bağlantıyı kullanarak aboneliğinizi yenileyebilirsiniz" diyor.

Suçlular, böylece e-posta alıcılarını kasıtlı olarak kötü düşünülmüş eylemlere yönlendirmeye çalışıyorlar. Bunu yapmak için dolandırıcılar, gelecekte favori içerikleri artık görüntüleyemeyecekleri mesajıyla birlikte doğrudan bir selamlama kullanıyorlar.

NASIL ANLAŞILIR

Sadece mesaja eklenen bir bağlantıya tıklayarak abonelik sözde "bugün" uzatılabilirdi. Ancak, bu tür mesajlarda her zaman olduğu gibi, bağlantı bir dolandırıcının web sitesine yönlendiriyor.

E-postanın potansiyel olarak tehlikeli bir mesaj olduğu nasıl anlaşılabilir? Tüketiciyi koruma örgütleri, "Özellikle gönderici, bu tür e-postaların gerçekliği hakkında hızlı bir şekilde bilgi verir" diye yazıyor.

Örneğin Netflix'e ait olduğu iddia edilen mesajda, gönderici adresinin yayın sağlayıcısına ait gerçek bir e-posta adresi olmadığı anlaşılabilir.

SPAM OLARAK İŞARETLENMELİ

Tüketici merkezlerinden gelen tavsiye ise, e-posta ideal olarak cevaplanmadan spam klasörüne taşınmak oldu.

Kimlik avı olarak adlandırılan yöntemde suçlular kurbanlarının isim, e-posta adresi, şifreler veya doğum tarihi gibi kişisel verilerini elde etmeye çalışırlar.

Suçlular bu bilgileri satabilir veya banka hesapları gibi çevrimiçi hesaplara giriş yapmak ve bunları yağmalamak için kendileri kullanabilir.

Suçlular oltalama girişimleri için sahte e-postalar, web siteleri veya sohbet mesajları kullanmayı severler.

ARTI49

HABERE YORUM KAT