Nedeni korona mı, siyaset mi? VW'nin Türkiye'de fabrika projesi iptal

Nedeni korona mı, siyaset mi? VW'nin Türkiye'de fabrika projesi iptal

Volkswagen, Türkiye'de kurmayı planladığı ve 4 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen fabrikanın inşa çalışmalarını durdurdu. Karara korona krizi gerekçe gösterildi.

Almanya'nın önde gelen otomotiv şirketlerinden Volkswagen'ın (VW) Manisa yakınlarında kurmayı planladığı fabrika ile ilgili girişimleri korona salgını gerekçe gösterilerek durduruldu.

Şirketin Wolfsburg kentindeki merkezinden yapılan açıklamada, "kararın arka planında korona krizi nedeniyle küresel çapta otomobile talebin gerilemesi" olduğu belirtildi. DW Türkçe'nin haberine göre, şirketten yapılan açıklamada, projenin bir süredir askıya alınmış olduğu ve şimdi ise projenin tamamen iptal edilmesi kararı alındığı vurgulandı. VW'nin projeye devam edip etmeyeceğine 2019/2020 döneminde karar vermesi bekleniyordu.

SEKTÖR DERGİSİ EMİN: O DEFTER KAPANDI

Bu arada, Alman otomobil dergiciliğinin önemli markalarından “Automobilwoche”de yer alan haberin,  “Erdoğan'a darbe” türünden bir başlıkla girmesi dikkat çekti. Derginin haberinde VW'nin İzmir yakınlarında birden çok markaya üretim hizmeti vermesi planlanan yeni bir fabrika kurma defterini tamamen kapattığı ileri sürüldü. Dergi, bu haberi VW yönetimindeki birçok kaynaktan doğrulattığını da bildirdi. 

Derginin, tartışmalara yol açan bu haberinde, şirket üst yönetiminin aldığı iptal kararından çok emin bir dil kullanması ayrıca dikkat çekti. 

BİR MİLYARLIK YATIRIM 

DW Türkçe'ye göre, yaklaşık bir milyar avroluk yatırımla Manisa'da kurulması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık 4 bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın 2022'de üretime geçmesi bekleniyordu. Söz konusu fabrikada, VW Passat ve Skoda Superb modellerinin üretilmesi öngörülmüştü.

Volkswagen, geçen yıl 2 Ekim'de Manisa'da 943 milyon 500 bin TL sermayeli "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ" unvanlı şirket kurmuş, şirketin ticaret siciline kaydı, kurulacak fabrikayla ilgili ilk adım olarak değerlendirilmişti.

PROJE NEDEN ASKIYA ALINMIŞTI? 

Volkswagen'ın yeni fabrikasını Manisa'da kurma konusunda kararını açıklaması, Türkiye'nin Ekim ayında Suriye'nin kuzeydoğusuna başlattığı Barış Pınarı Harekatı'nın Alman kamuoyunda yarattığı tepkiler nedeniyle ertelenmişti. Ancak şirketten bu konuda bir açıklama şimdiye kadar yapılmadı. 

+49 – FRANKFURT

HABERE YORUM KAT