Neden iki kişinin bildiği sır değildir?

Neden iki kişinin bildiği sır değildir?

Bilinen bazı sırlar rahatsız edicidir, bazıları ise mutluluk vericidir. Her iki durumda da insanlar bunu başkalarıyla paylaşmak ister. Amerikalı Psikiyatri Profesörü Dr. Asim Shah, bunun nedenini açıkladı.

Psikiyatri Profesörü Dr. Asim Shah, bir insana sırrınızı başkasıyla paylaşmamasını söylediğinizde, karşı tarafın bu konuda takıntılı ve kaygılı bir ruh haline büründüğünü söylüyor.

Amerikalı Psikiyatri Profesörü Dr. Asim Shah sır tutmanın neden bu kadar zor olduğunu açıkladı. Shah, “Sırlar insanların başkaları tarafından bilinmesini istemediği bilgiler barındırır. Bu sebeple sırrımızı sadece güvendiğimiz insanlarla paylaşırız, çünkü ortaya çıkarlarsa itibarımızın zedelenmesinden korkarız. Öte yandan sırrımızı paylaştığımız insan için bunu saklamak zordur, sır bu insan için bir külfet haline gelir” diyor.

Dr. Shah, bir insana sırrınızı başkasıyla paylaşmamasını söylediğinde bu konuda takıntılı ve kaygılı bir ruh haline büründüğünü söylüyor. Shah’a göre insanların sır tutamamasının diğer bir sebebi ise sırrı başkalarına söylemiyorken yaşanan suçluluk ve utanç duygusu. Shah, “Bildiğiniz bir sırrı güvendiğiniz insanlarla paylaşmazsanız kendinizi suçlu hissedebiliyorsunuz. Bu suçluluk duygusu onların başkalarını söylemeyeceklerini düşünerek aldığınız bir sırrı onlarla paylaşmanıza neden oluyor” diye konuşuyor.

Dr.Shah çok konuşan bir insanın sırrı ifşa etme ihtimali daha fazla olsa bile sakin insanların sırrı daha iyi saklayacağına güvenilmemesi gerektiğini dile getiriyor. Shah’a göre sakin insanlar sırra sahip olduğunda daha fazla strese girebilir ve bu onların sırrı başkalarıyla paylaşmasına neden olabilir.

Tüm bunlara rağmen Dr.Shah insanların sır vermeye devam etmesinin nedenini arkadaşlıklar kurma ve arkadaşlıklar geliştirme yollarından biri olmasına bağlıyor…

Fotoğraf: Olya Adamovich - Pixabay 

HABERE YORUM KAT