Nazilerden kurtuluş böyle kutlandı!

Nazilerden kurtuluş böyle kutlandı!

İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet güçlerinin Nazi ordusu karşısındaki zaferinin 76. yıldönümü kutlamaları nedeniyle Moskova’da askeri geçit töreni düzenlendi.

İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet güçlerinin Nazi ordusu karşısındaki zaferinin 76. yıldönümü kutlamaları nedeniyle Moskova’da her yıl olduğu gibi bu yıl da askeri geçit töreni düzenlendi.

Nazilere karşı kazanılan Zafer'in 76. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde Moskova'da askeri geçit törendeki kalabalık dikkat çekti.

Rusya'da hemen hemen her aileden bir büyüğün hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinin yıldönümü olan Zafer Günü’nde yapılan askeri geçit töreni geçen yıl koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmiş ve 24 Haziran’da yapılmıştı, 9 Mayıs’ta ise başkentte kısıtlı kutlamalar düzenlenmişti. Kızıl Meydan’da törene katılacak olan konuklar, pandemi dolayısıyla sosyal mesafe gözetilerek yerleştirildi.

9 Mayıs 1945, Nazilerin Sovyetler Birliği tarafından resmen tarihe gömüldüğü gün olmuştu. Sovyetler Birliği İkinci Dünya Savaşı'nda 27 milyon insanını kaybetmişti.

1.png

İkinci Dünya Savaşı'nın en iyi tankları olan T-34-85’lerin yer aldığı Birinci Muhafız Tank Ordu birlikleri askeri araç geçit törenini açtı.

PUTİN KONUŞMA YAPTI

Hava şartlarının elverişli olmaması nedeniyle sabah saatlerinde Moskova bölgesinde bulut dağıtma çalışmaları da yapıldı.

2.png3.png

Sputnik'in aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Zafer Bayramı törenine katılanları ve Rus halkını selamladı. Törende, gazilere hitap eden Putin, "Göstermiş olduğunuz cesaretin ve metanetinin önünde eğiliyoruz" dedi.


 
Rus lider, Büyük Anavatan Savaşı'nda hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşu ilan etti.

HABERE YORUM KAT