"Müstehcen fotoğraf" iddiası ABD'yi karıştırdı: Pop yıldızı Taylor Swift'e "kumpas" siyasetin gündemine

"Müstehcen fotoğraf" iddiası ABD'yi karıştırdı: Pop yıldızı Taylor Swift'e "kumpas" siyasetin gündemine

Pop yıldızı Taylor Swift'e ait olduğu iddia edilen ve yapay zeka teknolojisiyle üretildiği anlaşılan müstehcen fotoğraflar, ABD'li siyasetçilerden tepki topladı.

Dünyaca ünlü Amerikalı pop şarkıcısı Taylor Swift'in müstehcen fotoğraflarının internet üzerinden paylaşıldığı iddiası, Amerika Birleşik Devletleri'nde siyasetin gündemine girdi. Swift'e ait olduğu iddia edilen fotoğraflar, ünlü şarkıcının hayranları ve ABD'li siyasetçiler tarafından gösterilen tepkiler sonucu, servis edildikten 17 saat sonra kaldırıldı.

Yapay zeka yardımıyla üretildiği anlaşılan fotoğrafların, birden fazla sosyal medya platformunda yüzlerce kez paylaşıldığı belirtilirken, fotoğraflar yalnızca X'te (Eski adıyla Twitter) 47 milyon kez görüntülendi.

"YAPAY ZEKA UCUZLAŞTIRIYOR"

New York'tan Demokrat Kongre Üyesi Yvette Clarke, sahte çıplak görüntülerle mücadele için bir yasa çıkarılması için kampanya başlattı. Clarke, "Yıllardır kadınlar rızaları olmadan deepfake'lerin (sahte içerik) hedefi oluyorlar. Yapay zekadaki ilerlemelerle birlikte deepfakeler yaratmak daha kolay ve daha ucuz hale geliyor" dedi.

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Tom Keane ise yapay zeka teknolojisinin düzenlemelerinden daha hızlı ilerlediği konusunda uyardı. Keane, "Kurban ister Taylor Swift ister ülkemizdeki başka bir genç olsun, bu endişe verici trendle mücadele etmek için güvenlik önlemleri almamız gerekiyor" çağrısında bulundu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT