Mülteciler cephesinde yeni bir şey yok: Yeşil hareket değişim rüzgarını dağıttı

Mülteciler cephesinde yeni bir şey yok: Yeşil hareket değişim rüzgarını dağıttı

İrlanda’da mültecilerin konaklama yerlerinde enfeksiyon kol geziyor. Seslerini duyuramayan sığınmacılar açlığa yattı. Gazeteci Çağdaş Gökbel‚ çevreci Yeşiller hareketini ve mültecilerin açlığını anlattı.

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilcisi Çağdaş Gökbel, Kerry’deki sığınmacıların açlığa yatışını buna karşılık Yeşil Parti lideri Eamon Ryan’ın  mecliste uykuya dalışını +49’a anlattı.

İrlanda’da 100 yıllık diktatörlüğün iktidarı kontrol etmeye devam ettiğini kaydeden Gökbel,  Fianna Fáil, Fine Gael ve Green Party üçlü koalisyonuna işaret ederek şunları belirtti: 

“Söz konusu koalisyon erken genel seçimlerde ortaya çıkan değişim rüzgârını tamamen dağıttı. Bu koalisyonun anahtarı ‘yeşiller hareketi’ (Green Party) oldu. Burjuva diktatörlüğü zora düştüğünde sol gibi görünen tüm güçler, burjuvazinin iktidarda kalması için üzerlerine düşen görevi yerine getirirler. Geçtiğimiz haftalarda Yeşiller hareketi lideri Eamon Ryan’ın mecliste (Dáil Éireann) uyurken çekilen fotoğrafı, sosyal medyada İrlandalıların alay konusu oldu. Tüm bu yaşananlar İrlanda Cumhuriyeti’nin kendi kara mizahıdır ve hep birlikte bu acı güldürüye katıla katıla gülmekteyiz.”

unnamed.png

Avrupa Türk Gazeteciler Birliği (ATGB) İrlanda Temsilcisi Çağdaş Gökbel

 

YOKSULLARIN KARANTİNASI 

Mültecilerin açlık grevini durdurduğunu ancak sorunlarına uzun yıllar çözüm bulunamayacağını kaydeden Çağdaş Gökbel “Koalisyon hükümetinin en önemli vaadi şirketlere ait toplama kamplarını kapatacağını söylemek oldu. İrlanda’da mültecilerin barındırıldıkları bu yerlere ‘Doğrudan Hüküm Merkezi’ (Direct Provision) deniyor. Kapitalistler öyle bir barınma sistemi kurmuş ki, İrlanda yurttaşlarından toplanan vergiler doğrudan bu şirketlerin cebine gidiyor. Ülkesinden yeni bir yaşam umuduyla İrlanda adasına gelen bir insanın varlığından dahi para kazanmanın yolunu bulmuş kapitalizm” diye konuştu.

Gazeteci Gökbel, İrlanda’da mültecilerin açlık grevi, koalisyonda anahtar rol oynayan Yeşil Parti’nin değişim rüzgarlarını dağıtmasını ve yoksulların ev sorununu şöyle değerlendirdi:

“Küresel salgının etkisinin yoğun olduğu dönemde herkes kendini karantinaya almışken İrlandalı yoksullar ve mülteciler kendilerini karantinaya alamadı. Özellikle Kerry’de Skelling Star Hotel’de kalan mülteciler kaderlerine yani ölüme terk edildi. Konaklama yerinde kalan mülteciler günlerce eylem yapmalarına rağmen hükümete seslerini duyuramadı. Konaklama yerinde enfeksiyon ve salgın kol geziyor. İnsanların temiz suya erişimleri yok ve sağlık bakanlığı musluk suyunun bir dakika boyunca kaynatılmasını öneriyor. Bu oradaki sığınmacılar için bardağı taşıran son damlaydı. Sonunda burada kalan sığınmacılar açlık grevine başladılar. 

SESLERİNİ DUYURABİLMEK İÇİN AÇLIĞA YATTILAR

İrlanda tarihi açısından bu eylem tarzının önemi oldukça büyük. Kerry’deki sığınmacılar seslerini duyurabilmek için açlığa yattı. Yine Kildere bölgesindeki Newbridge konaklama merkezinde iki sığınmacının Covid-19 testi pozitif çıktı. Bu sığınmacılar köpek maması üreten bir fabrikada çalışıyordu. Aynı konaklama merkezinde test yapılan diğer sığınmacıların sonuçları henüz çıkmamış durumda. Kildere Now’ın haberine göre bahsi geçen fabrika derinlemesine temizlik amacıyla kapatıldı. Kildere bölgesinde son iki hafta içerisinde 26 koronavirüs vakası bildirildi. Son gelen haberlere göre ise Kerry’deki konaklama merkezinin kapatılacağı ve buradaki sığınmacıların başka merkezlere aktarılacağı yönünde.

ŞİRKETLER MÜLTECİLER ÜZERİNDEN KAZANIYOR

2019 yılında sözde evsizlere yardım eden bir kuruluş yılda 1.4 milyon avro gelir elde etti. Bu kuruluş bir kişi için aylık 2 bin 435 avro kazandı. Şirketler aynı kazancı mülteciler üzerinden de kazanıyor. Evsiz İrlandalı yurttaşlar ve mülteciler şirketlerin kazanç fetişizminin kurbanı haline gelmiş durumdalar. Bahsedilen bu kazançlarla evsizlere ve sığınmacılara rahatlıkla sosyal konutlar inşa edilebilir. Bazı çalışmalara göre sosyal konutların yapılması şirketlere harcanan paradan daha düşük maliyetli. Tüm bu çalışmaların İrlanda’da acilen başlaması gerekiyor; zira iki hafta içinde altı evsiz yaşamını yitirdi.

ADADA 7 BİN 400 MÜLTECİ BULUNUYOR

İrlanda adasında toplamda 7 bin 400 sığınmacı bulunuyor Bu sığınmacıların yarıya yakını çocuk ve bu çocukların kendilerine ait bir dünyaları yok. İrlanda’da acil 10 bin konut ihtiyacı mevcut. 90 bin kişi ise sosyal konut için sıraya girmiş durumda. 100 yıllık burjuva diktatörlüğünün iktidarı kaybetmesine engel olan sözde solcu ve çevre sorunlarına duyarlı yeşiller hareketi, mültecilerin 20 yıldır kangren haline gelen konaklama problemini çözeceğini iddia ediyor. İrlanda adasında toplamda 10 bin civarında evsiz var; bunların yarısı çocuk. Birileri sıcak evlerinde kendilerini izole ederek virüsten korunurken, mülteciler ortak tuvalet, banyo ve mutfakta salgından kendilerini sakınmaya çalışıyorlardı.

SIĞINMACILAR 5 YIL DAHA ÇİLE ÇEKECEK

Eşitlik ve entegrasyon bakanı Roderic O’Gorman, 20 yıldır şirketlere balya balya para kazandıran konaklama sisteminin beş yıl içinde tamamen ortadan kaldırılacağını ve kâr odaklı değil insan odaklı bir sistemin getirileceğini söyledi. Yeşiller hareketine mensup olan O’Gorman’ın açıklamalarına bakarsak mülteciler 5 yıl daha çile çekmeye ve ölmeye devam edecek. Ayrıca böylesine kârlı bir organizasyonu şirketler neden terk etsin? Yeşillerin bakanı şirketlere daha fazla para getiren bir alternatif sunmak zorunda. Bu alternatif sunulmazsa İrlandalı evsizler ve mülteciler şirketlerin kazanç nesnesi olmaya devam edecek. Çevre sorunlarını ön plana çıkararak popülerlik kazanan ve hedefinde kapitalizm olmayan sözde sol yeşiller hareketi, Avrupa genelinde görevini iyi bir biçimde yerine getirmeye devam ediyor. Liderleri mecliste mışıl mışıl uyurken, İrlanda adasına gelen sığınmacılar Kerry’de konakladıkları yerde insanlık adına açlığa yatıyor.”

+49 – DUBLİN

FOTO: Diogo Palhais on Unsplash

HABERE YORUM KAT