Müge Anlı'da büyük kavuşma: Almanya'ya evlatlık verilen Vedat Şen'in film gibi hikayesi

Müge Anlı'da büyük kavuşma: Almanya'ya evlatlık verilen Vedat Şen'in film gibi hikayesi

ATV'de filmleri aratmayan bir 'aile arayışı' ekranlara getirildi. Gerçek ismi Vedat Şen olan ve 33 yıl önce annesinin camii avlusuna bırakmasının ardından Alman bir aile tarafından evlatlık alınan kişi Müge Anlı'nın programında anne-babasını buldu.

ATV Müge Anlı'nın sunduğu 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' programında film senaryolarını gölgede bırakacak bir hikaye ele alındı. Müge Anlı, "Annem bizi camiye bıraktı Allah'a emanet etti" diyen Vedat Alexander'ın ailesini buldu, gerçekler canlı yayında ortaya çıktı! 33 yıllık hasret Atv canlı yayınında son buldu. İzmir'in Konak ilçesinde Mersinli Camii önünde terk edilen Vedat Alexander'ın babası ve annesini bulan Müge Anlı'nın bugün yayınlanan programında filmleri aratmayan anlar yaşandı.

Faili meçhul cinayetler ve kayıpların yanı sıra birçok sosyal sorumluluk projesi ile de adından sıkça söz ettiren, hafta içi her gün seyirciyi ekran başına kilitleyen Müge Anlı ve ekibi, üzerinde çalıştığı kayıp dosyalarını, cinayete kurban giden kişileri ve kayıpların tüm yaşamını ortaya çıkararak onları bulmaya, olayları aydınlatmaya devam ediyor. 33 yıl önce İzmir'de cami avlusuna bırakılan Vedat Schlienbecker ve ablası Alman bir çift tarafından evlatlık alınmıştı. Aradan geçen yıllara rağmen Vedat Schlienbecker ailesini aramak için Müge Anlı ile Tatlı Sert'e katıldı. Vedat Alexander bugün ailesini buldu.

Alman vatandaşı olan Vedat Alexander annesini aramak için Müge Anlı'ya başvurdu. Türk bir annesi olan Vedat'ın Türkiye'li bir kız arkadaşı olduktan sonra annesini aramak için Türkiye'ye gelmiş. 20 Mayıs 1988 tarihinde İzmir Konak'ta Mersinli Camii'sinin önünde bulundu. Ablasıyla birlikte ailesini arayan Vedat Alexander Şen, 4 çocuk babası.

"İsmim Alexander oldu ve Hıristiyan olarak yetiştirildik"

Şu an 80'li yaşlarda olan Werner- Gerlinde Schlienbecker çiftinin kendilerini alıp Almanya'ya götürdüğünü belirten genç adam "İsmim Alexander oldu ve Hıristiyan olarak yetiştirildik. Zaman zaman o evde ablamla ağır hakaretlere maruz kaldık. Mayıs 2020'den itibaren gerçek ailemi aramaya başladım. Karşıyaka Kaymakamlığı arşiv aramasıyla durumu özetleyen bir bilgi geçti. İzmir'de anne ve babamı bulmak için cami etrafında el ilanları bile dağıttım. Ama bir sonuç elde edemedim. Türk başkonsolosluğundan vatandaşlık haklarından yararlanmamı sağlayan mavi kart çıkarttım. E-Devlet şifresi bile aldım" dedi.

Atv Müge Anlı'da büyük kavuşma: Almanya'ya evlatlık verilen Vedat Şen'in film gibi hikayesi

Ablası 3 yaşında, kendisi 2 yaşında iken İzmir'de bir cami önüne bırakılan Vedat ve ablası Hülya 33 yıl önce Almanya'ya evlatlık verildi.  Alman adı Alexander Schlienbecker olan Vedat Şen'in biyolojik ailesi, iki çocuğu bir notla cami önüne bıraktı. Yeni adını öğrenmesinin üzerinden 1 yıl geçti. 30 Nisan 2020 tarihinden beri ise Türk adını kullanıyor.

Atv Müge Anlı'da büyük kavuşma: Almanya'ya evlatlık verilen Vedat Şen'in film gibi hikayesi

33 yıl önce İzmir'in Konak ilçesinde Mersinli Camii önüne bırakılan iki kardeş için not bırakılarak terk edildi.

Atv Müge Anlı'da büyük kavuşma: Almanya'ya evlatlık verilen Vedat Şen'in film gibi hikayesi

Şuan 4 çocuk babası olan ve Berlin'den gelen Vedat, Türkiye'ye dönerek ailesini bulup burada yaşamak istediğini ifade etti.

Babası aslen Mardinli

Adil Yaman adında bir vatandaş Vedat'ın babası olduğunu söyleyerek canlı yayına katıldı. Aslen Mardinli olduğunu söyleyen Adil Yaman, Mardin'den İzmir'e çalışmak için geldiğini sonrasında eşinin ve kardeşinin 2 çocuğunu getirip kendisine bıraktıklarını ve gittiklerini söyledi.

Vedat'ın annesi de Müge Anlı'ya bağlanarak Vedat ile konuştu. İzmir'de ikamet eden Fatma Hanım da Vedat'ı tanıdığını söyledi..

21 kardeşinin olduğu ortaya çıktı!

Mardinli bir ailenin evladı olan ve 21 kardeş olduğu ortaya çıkan Vedat'ın anne ve babasının da teyze çocukları olduğu öğrenildi. Alman ve hristiyan bir ailede büyüyen Vedat Alexander, soyadını ilk kez Türkiye'ye geldiği zaman adını ve soyadını ilk kez öğrendi. "Ben her zaman müslümandım." diyen Vedat Alexander, hiç bilmediği ve tanımadığı ailesini arıyordu. Vedat anne ve babasının yanı sıra 19 kardeşini de bulmuş oldu.

Bir ablası olan Vedat'ın artık kocaman bir ailesi var. Müge Anlı Vedat'ın ailesi ile telefon bağlantısı yaparken sevincini paylaşarak "Bayılıyorum kavuşma anlarına, kendimi Roma'yı fethetmiş gibi hissediyorum" dedi.

Vedat Alexander ve ailesinin büyük kavuşması ise heyecanla bekleniyor.

Programa önce Vedat'ın babası ardından annesi bağlandı. Anne ve babası başka evlilikler yapan Vedat'ın 19 kardeşi olduğu da ortaya çıktı. Türkçe bilmeyen ve hemen bulunmaları karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Vedat, yarınki programda ailesiyle kavuşacak.

 

 

KAYNAK: İNTERNET HABER

 

HABERE YORUM KAT