Mitinge katıldı işinden oldu: Almanya’da Nemi El-Hassan tartışması

Mitinge katıldı işinden oldu: Almanya’da Nemi El-Hassan tartışması

Almanya’da Pakistan kökenli gazeteci ve tıp doktoru Nemi El-Hassan’ın sunacağı bilim programı, El-Hassan’ın 19 yaşında katıldığı anti semitik miting nedeniyle askıya alındı.

Nemi El-Hassan’ın bugün ırkçılık karşıtı duruşuna vurgu yapan kesimler karara tepki gösterirken, bazı kesimler de programa devam etmemesinin doğru bir karar olduğunu düşünüyor.

Almanya’da basın ve ifade özgürlüğü konusunda Nemi El-Hassan üzerinden yeni bir tartışma başladı. WDR kanalı, ödüllü gazeteci ve tıp doktoru olan Pakistan kökenli El-Hassan’ın moderatörlüğünü yapacağını duyurduğu Quark bilim programının gazeteci tarafından sunulmasını askıya aldı. Nedeni ise El-Hassan’ın 2014 yılında katıldığı Al-Kuds isimli anti-semitik gösteri.

Alman basınında geniş yer bulan habere göre, El-Hassan’ın WDR’daki görevleri ve programı şimdilik durduruldu. Nedeninin gazetecinin 2014 yılında Berlin’de düzenlenen ve çokça anti semitik sloganın atıldığı ve Hizbullah sembollerinin yer aldığı Al-Kuds gösterisine katılması olarak belirtildi.

Aradan geçen yıllarda ise ırkçılık karşıtı pek çok gösteride yer alan El-Hassan, anti-semitizme karşı da söylemlerde bulundu. Zeit’ta yer alan habere göre ise 7 yıl önceye ait görüntülerin yayınlanması tesadüf değil. Bild gazetesi ile duyulan görüntülerin aslında İslam karşıtı yayınlar yapan aşırı sağcı bir Youtube kanalından ilk kez yayınlandığı belirtiliyor.

EL-HASSAN’A AÇIK MEKTUPLA DESTEK

Genç bir gazetecinin 7 yıl önceki davranışları nedeniyle bu derecede bir cezaya maruz kalması ise tepki çekti ve pek çok gazeteci, yazar, akademisyen, hak savunucusu ve kültürel alanda çalışan kişi bir araya gelerek WDR’a bir açık mektup yazdı.

İçlerinde tanınan isimlerin de olduğu imzacılar, El-Hassan’a yapılanın Müslüman bir kadına verilen ölçüsüz bir tepki ve iptal kültürünün bir parçası olduğunu vurguladı. Mektubu yazanlar Nemi El-Hassan’ın açıkça değiştiğini ve insanların bu tip hatalar yapmasına toplumda alan açılması gerektiğini, yoksa toplumda pozitif değişimin cesaretlendirilemeyeceğini belirtti. Mektupta, Nemi El-Hassan’ın programına devam etmesi için çağrıda bulunuldu.

İMZACILARA ELEŞTİRİLER

Diğer yandan Nemi El-Hassan’a destek mektubuna çokça eleştiri de geldi. Çeşitli gazeteciler ve politikacılar böyle bir durumda El-Hassan’ın programa devam etmemesinin doğru bir karar olduğunu belirtirken, açık mektubun imzacılarını da anti-semitizme alan açmakla eleştirdi.

WDR’dan ise şimdiye kadar konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. Kanal yetkilileri, El-Hassan’a yönelik iddiaların çok ağır olduğunu ve anti-semitizme hiçbir biçimine de müsamaha gösterilmeyeceğini belirterek, ancak genç bir gazetecinin profesyonel gelişiminin inkar edilemeyeceğini ve dış baskılar olmadan durumu dikkatlice değerlendirmeyi planladıklarını söyledi.

KAYNAK: BİRGÜN-DİLARA EKİNCİ

Fotoğraf: BİRGÜN

HABERE YORUM KAT