• BIST 95.394
 • Altın 277,875
 • Dolar 5,7622
 • Euro 6,3865
 • Berlin 25 °C
 • Frankfurt 24 °C
 • Paris 26 °C
 • Ankara 25 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 31 °C
 • Stockholm 18 °C

Mistura'nın planı iyi niyetli bir teklif

Mistura'nın planı iyi niyetli bir teklif
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Suriye Temsilcisi Mistura'nın önerdiği planına ilişkin "İyi niyetle yapılmış bir teklif, ama uygulanmasının güvence altına alınması gerekiyor" dedi.

ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın Suriye için önerdiği dondurulmuş bölge planına ilişkin "İyi niyetle yapılmış bir teklif, ama uygulanmasının güvence altına alınması gerekiyor" dedi.

Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Hırvatistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Vesna Pusiç ile Ankara Palas'ta ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuk bakan ile hem ikili ilişkileri hem de bölgesel konuları değerlendirme fırsatı bulduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Hırvatistan'ın Türkiye'nin müzakere sürecine en güçlü destek veren ülkelerden bir tanesi olduğunu vurguladı.

"Müzakere sürecine birlikte başladık. Bizden önce Avrupa Birliği'ne (AB) üye oldular" diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Hırvatistan'ın Avrupa Atlantik entegrasyonunu her zaman desteklediğini, Hırvatistan'ın da Türkiye'ye AB sürecinde güçlü destek sunmasından memnuniyet duyduklarını dile getirdi. 

İkili ticaret hacminin yaklaşık 400 milyon dolar olduğunu anımsatan Çavuşoğlu, 2014'ün ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14'lük bir artış olduğunu söyledi. Türk iş adamları ve firmalarının Hırvatistan'daki yatırım miktarının 200 milyon doları  aştığını ve çok güçlü firmaların ülkede yatırım yaptığını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, Türk iş adamlarına verilen destek için teşekkür etti ve Türkiye'de de Hırvat yatırımlarının artmasını arzu ettiklerini ifade etti. Karşılıklı vizeler konusunda daha esnek davranmak gerektiğine dikkat çeken Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Hem Türkiye'ye gelen Hırvat turist sayısı hem de Hırvatistan’a giden Türk turist sayısı 40 bin civarında. Bu rakamı artırabiliriz diye düşünüyoruz. Bölgesel konuları enine boyuna değerlendirdik. Irak ve Suriye'deki gelişmeler, DEAŞ terör örgütüyle mücadele, kuzeyde Rusya-Ukrayna meselesi, Afganistan ve Pakistan'ın durumunu ele aldık."

Konuk bakan Pusiç de Çavuşoğlu ile görüş alışverişinde bulunduklarını ve ekonomi dahil olmak üzere ikili ilişkileri ele aldıklarını ifade etti.

Türkiye'nin bölgede son derece önemli bir aktör olduğunun altını çizen Pusiç, Batı Balkan bölgesinde de kendilerinin aday ülkelerin komşusu durumunda olduklarını belirtti. Pusiç, "AB konusu da son derece önemli. Bu da ilişkilerimizin mihenk taşlarından bir tanesi" şeklinde konuştu.

Vesna Pusiç, Türkiye ve Hırvatistan'ın AB'ye katılım müzakerelerine beraber başladığını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Bu süre içinde çok daha iyi olduğumuz için değil, çok daha küçük olduğumuz için AB’ye üye olabildik. Hırvatistan, Türkiye'nin AB üyeliğinin hem Türkiye hem de AB için son derece önemli olduğuna inanan bir ülke. Bu, büyük öneme sahip Avrupa bölgesinin gelişmesi açısından son derece mühim bir konu."

Türk iş adamlarının özellikle turizm ve finans sektörüne yatırımda bulunduklarını anlatan Pusiç, spor ve kültür alanlarında da işbirliğinin devam ettiğini ifade etti. Pusiç, Hırvatistan dahil birçok ülkenin yaklaşık 2 milyon Suriyeli mülteciye kapılarını açan Türkiye'ye müteşekkir olduklarının altını çizdi. Bunun herhangi bir ülke için çok büyük bir yükümlülük olduğunu söyleyen Hırvat Bakan, "Bu yükümlülüğün hepimiz farkındayız ve Türkiye'nin rolünü takdir ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Biz de konunun ne kadar önemli olduğunu anladığımızı belirtmek için sembolik denebilecek bir destekte bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

- Sorular

Çavuşoğlu, "Türkiye, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura'nın Suriye için önerdiği dondurulmuş bölgeler planını destekliyor mu" sorusunu, "Mistura'nın çabaları ve dondurulmuş bölge teklifini destekliyoruz. Biz çatışmayı, zulmü, kanı ve insanların öldürülmesini durduracak her türlü ateşkesi destekleriz. Teklifin uygulanmasında bazı eksiklikler var. Bunları da kendisiyle paylaştık. İyi niyetle yapılmış bir teklif ama uygulanmasının güvence altına alınması gerekiyor" şeklinde yanıtladı.

Ürdün'ün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunduğu Filistin önerisine ilişkin olarak Türkiye'nin bu ülkeye desteğini sürdürdüğünü dile getiren Çavuşoğlu, Mahmud Abbas'ın BM'ye başvurusunu da, Ürdün'ün inisiyatifini de, bağımsız bir Filistin devletini de desteklediklerini vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, son zamanlarda bazı Avrupa ülkelerinin Filistin devletini tanımasını memnuniyetle karşıladıklarını, ancak artık BMGK tarafından da bağımsız Filistin devletinin tanınması gerektiğini ve Türkiye'nin çözümü burada gördüğünü anlattı. 

Bir gazetecinin Hırvatistan'ın AB'ye girmesinin ardından geçen bir buçuk yıllık sürede ülkede yaşanan gelişmeleri sorması üzerine Hırvatistan Dışişleri Bakanı Pusiç, şunları kaydetti:

"Hırvatistan, 1 Temmuz 2013 itibariyle AB'ye tam üye oldu. İhracatımız yüzde 10 oranında arttı. Sanayi üretimimiz artış gösterdi, ama bunlardan daha da önemlisi belli konularda sesimizi duyurabildik. Bunlardan en önemlisi, AB’nin Bosna Hersek'le ilgili yaklaşımıdır. Bu, yaklaşık 4 yıl boyunca sürüncemede kalan bir süreçti. AB kriterleri belirlemişti, ancak Bosna Hersek bunları yerine getirememiş ve süreç dondurulmuştu. Hırvatistan bu yılın başında iki belgeyle yeni bir yaklaşım inisiyatifini ele aldı. Bunun Bosna Hersek'in istikrarı açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu, öncelikle İngiltere ve Almanya, sonra da AB tarafından desteklendi. Bu, işin bittiği anlamına gelmiyor ancak müzakere masasına oturmak önemli. Bu nedenle AB ve Türkiye için bu müzakere masasına oturmanın önemli olduğunu düşünüyor ve müzakere masasında AB politikalarını geliştirmek konusunda birlikte çalışabileceklerine inanıyoruz. AB, 14 Aralık olaylarıyla ilgili tepki göstermişti. Özellikle Türkiye'nin AB'ye üyeliğini destekleyen ülkeler, Türkiye'nin bir ortak olduğuna ve gelecekte üye olması gerektiğine inanıyorlar ve Türkiye'nin bu konudaki taahhüdünün önüne çıkabilecek herhangi bir engelin, diğer ülkelere göre çok daha önemli olduğunu düşünüyoruz."

Çavuşoğlu da aynı konuya ilişkin, Bosna Hersek-Hırvatistan-Türkiye ve Bosna Hersek-Sırbistan-Türkiye üçlü mekanizmaları olduğunu anımsattı. Pusiç'in kendisine 4 ülkenin bir arada mekanizma oluşturma teklifinde bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, önümüzdeki yıl 4 ülke olarak bir araya gelmeye karar verdiklerini söyledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05