Milyarlık Uğur Şahin ve Özlem Türeci: Korona zenginlerinin şaşırtan servet sıçraması

Milyarlık Uğur Şahin ve Özlem Türeci: Korona zenginlerinin şaşırtan servet sıçraması

Koronavirüs Alman ekonomisini altüst ediyor. Otomotiv, makine imalat sanayii, ulaştırma, turizm, gastronominin yanı sıra birçok küçük ve orta ölçekli işletme ağır sorunlarla karşı karşıya kalırken, yeni dönemin zenginleri de ortaya çıktı.

 

Federal Almanya'nın en zenginleri ile ilgili bir sıralama, Avrupa'nın bu en güçlü ekonomisinde gelir kalemlerinin ve servet sahiplerinin ciddi yer değiştirmeler yaşadığını gösterdi. Birçok sektör resmen çökerken, özellikle biyoteknoloji ve bilişim sektörlerinde büyük gelir sıçramaları dikkat çekti. Bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin sahiplerinde de büyük bir servet sıçraması saptandı.

Die Welt gazetesinde yer alan ayrıntılı bir tabloda, Almanya'nın en zenginleri sıralamasında, sadece Almanya'nın değil dünyanın konuştuğu iki Türk'ün ismi de kayıtlara girdi. Merkezi Mainz kentinde olan BioNTech şirketinin kurucu ve iki yöneticisi Uğur Şahin ile Özlem Türeci'nin bu yılkı gelirleri bir patlama gösterdi. Halen koronavirüse karşı aşı çalışmalarında son aşamada olduğu belirtilen BioNtech şirketinin sahipleri, tabloya göre, geçen yıl 650 milyon avro civarında bir servete sahipken, bu rakam 2020'de 2,4 milyar avroya yükseldi.

Almanya'nın en zenginleri tablosunda yine biyoteknoloji dalında üretim yapan Qiagen şirketinin sahibi Metin Çolpan 650 milyon avroluk geliriyle 372'nci sırada yer aldı. Otomobil ticareti yapan Hakan Koç da 450 milyon avroluk varlığıyla tablonun 488'inci sırasına yerleştirildi.

+49-FRANKFURT

HABERE YORUM KAT