• BIST 101.849
 • Altın 259,746
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Stockholm 16 °C

Milli mücadeleye tanıklık eden konak yenilendi

Milli mücadeleye tanıklık eden konak yenilendi
ADANA (AA) - Adana'da restore edilen 125 yıllık Şakir Paşa Konağı, kültür merkezi olarak hizmete açıldı.Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova...

ADANA (AA) - Adana'da restore edilen 125 yıllık Şakir Paşa Konağı, kültür merkezi olarak hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) işbirliğinde geçen yıl hazırlanan proje doğrultusunda restorasyonu tamamlanan ve Çukurova Kültürünü Araştırma Geliştirme ve Yaşatma Merkezi olarak hizmet verecek konağın açılışı için tören düzenlendi.

Adana Valisi Mustafa Büyük, törende, çok önemli tarihi ve kültürel mirasın restore edilerek, toplumun hizmetine sunulduğunu söyledi.

Kentteki bazı kurumlarca yürütülen restorasyon çalışmalarına destek verdiklerini aktaran Büyük, "Bu konak, önemli bir hizmete aracılık edecek. İnşallah burada ve yeni yapılacak yerlerde, toplumsal değerlerimizi, geçmişimizi, tarihten gelen o güzel değerlerimizi koruyup, yaşatacağız ve gelecek nesillere aktaracağız. Bu çalışmayı toplum olarak gerçekleştiririz ve bundan da mutluluk duyarız" dedi.

- Konağın milli mücadeledeki önemi

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de Mondros Ateşkes Anlaşmasının imzalandığı dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'da bulunduğunu, 8 Kasım 1918'de konakta, Adana eşrafıyla yaptığı toplantıda milli mücadele için önemli kararlar alındığını vurguladı.

Atatürk'ün, anlaşmanın Türk milletinde kötü iz bırakacağı hissini kentin ileri gelenleriyle paylaştığını, milli mücadele için hazırlıklı olunması gerektiğini anlattığını ifade eden Sözlü, şunları söyledi:

"5 Ocak'da kutladığımız kurtuluş günümüzün önemli hazırlıkları burada yapılmıştır. Adana'nın milli mücadelesi aslında Türkiye'nin milli mücadelesine ışık tutmuştur. Nihayetinde Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ve çıktığında Adana'dan direkt karşılık bulmasının sebebi, daha önce buralarda yapılmış görüşmeler, değerlendirmelerdir ve Atatürk'ün de milli mücadele için bizzat içinde bulunduğu istişarelerdir. Milli mücadelenin Samsun'da başlamış olmasına Adanalıların, o milli ruh ve heyecanının katkısı vardır. Şakir Paşa Konağı, aslında onun nüvesinin oluştuğu önemli yerlerdendir."

Sözlü, göreve geleli 8 ay olduğunu anımsatarak, eserin restorasyonunda emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından açılışı yapılan konakta, Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Saban Okesli, "Adana Kentinin Gelişimi ve Geleneksel Adana Konutları, Şakirpaşa Konağı" konulu sunum yaptı.

Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi müzik grubu tarafından dinleti sunulan törende katılımcılar, konağı gezdi.

- Şakir Paşa Konağı

Osmanlının son dönem sivil mimarisinin tipik örneği olan konak, 1888-1890'da kentte valilik yapan Şakir Paşa tarafından yaptırıldı. Bir süre ikamet olarak kullanılan iki katlı ahşap ve tuğladan yapılmış konak, daha sonra atıl kaldı. Kamulaştırmanın ardından konak, 1 milyon 101 bin lira bütçeli projeyle Büyükşehir Belediyesi ve ÇKA tarafından restore ettirildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05