Milli Görüş Fransa Teşkilatı: “Fransız İslam’ı ve İslam’da reformu kabul etmiyoruz”

Milli Görüş Fransa Teşkilatı: “Fransız İslam’ı ve İslam’da reformu kabul etmiyoruz”

Milli Görüş Fransa adına açıklamalarda bulunan Fatih Sarıkır, İslam’ın reforme edilmesi, değiştirilmesi çabalarına karşı çıktıklarını, “dini cemaatlere siyasi müdahaleleri” de reddettiklerini bildirdi.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’la yapılan görüşme sonrası basına yansıyan açıklamaları tartışmalara yol açan Milli Görüş Fransa Teşkilatı Genel Sekreteri Fatih Sarıkır, İslam’da reform çabalarını reddettiklerini bildirdi.  

İslam’ın “reforme edilmesi, değiştirilmesi” gibi bir durumu asla tasvip etmediklerini ve İslam dinine liberal, seküler, Türk İslam’ı, Arap İslam’ı, Fransız İslam’ı gibi ideolojik veya milliyet üzerinden yakıştırmaları kabul etmediklerini belirten Sarıkır, Perspektif dergisine konuştu. Yaşadıkları ülkenin hukukuna tabi bir dini cemaat olduklarının altını çizen Fatih Sarıkır, şunları söyledi: 

REFORM YOK

“Sosyal medyada bazı kimselerin 'açık bir İslam' ifadesiyle sanki 'değişime açık bir İslam' gibi zorlama bir anlam çıkarttıklarını üzülerek gördüm. Bizim bildirimizde 'açık bir İslam' ile kastettiğimiz şey, kucaklayıcı, herkese açık ve şeffaf bir kurumsallaşmadır. O ibareye 'değişime açık' ifadesini ekleyenler kasıtlı bir şekilde ifadelerimizi çarpıtmış olur. Yoksa bizim ifadelerimizde İslam’ın 'reforme edilmesi, değiştirilmesi' gibi bir anlam asla yok! İslam dinine liberal, seküler, Türk İslam’ı, Arap İslam’ı, Fransız İslam’ı gibi ideolojik veya milliyet üzerinden yakıştırmaları doğru bulmuyoruz.

Bizim teşkilatımız, 'dinî cemaat olarak siyasi müdahaleleri reddetmek' konusundaki tavrını Almanya’da da aynı şekilde sergiliyor. Almanya’da teşkilatımızın 'devlet müdahalesi' konusunda bir reddi olduğunda, bu reddi Fransa’da iki kat daha güçlü sergilememiz gerekir; çünkü Fransa’nın devlet yapısında bu müdahalesizlik esası daha katıdır! Siyaset kendi işine bakacak, sivil toplum da kendi sorumluluğunu icra edecek. Sivil bir kuruluş olmak, bu iki sınırın silikleştiği zamanlarda bu hatırlatmayı yapmayı gerekli kılıyor.

AVRUPA ÇAPINDA SİVİL ÖRGÜTLENME

Fransa’da şu anda Türkiye, Fas ve Cezayir gibi Müslüman kurumlar üzerinde siyasi bir araçsallaştırma yaptığından şüphelenilen ülkelerle bağın kesilmesi gündemde. Biz CIMG olarak senelerdir şunu vurguluyoruz: Biz Avrupa çapında sivil bir örgütlenmeyiz. Bu sivil alanın dışında idari anlamda hiçbir ülkenin resmî kuruluşuyla emir-komuta zinciri içerisinde değiliz. Herhangi bir devletin etkisi altında değiliz. Görüşmemizde de bunu yeniden vurguladık. İslam Toplumu Millî Görüş Teşkilatları, kendi dinî çalışmalarını kendi kaynaklarıyla finanse ve idare eden, Müslümanların haklarını temsil ederken de devletlerin yönlendirmelerinden bağımsız olarak hareket eden sivil bir kuruluş. Bizim açımızdan senelerdir bu gerçek hiç değişmedi.

Fransa’da Samuel Paty’ye yönelik vahşi cinayet ve sonrasında kilisedeki terör saldırısı, ne yazık ki Müslümanlara yönelik şüphe oklarını daha da sivriltti. Sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmemizin ardından, kamuoyunun kriz zamanlarında unuttuğu bazı hakikatleri bir bildiriyle yeniden hatırlatmak istedik. Bu hakikatler de bizim yaşadığımız ülkenin hukukuna tabi olan bir dinî cemaat olduğumuz ve insana, insan onuruna ve yaşamın dokunulmazlığına dair vurgumuzdu. Bildiride bu vurguları yeniden yapmamız, mevcut durumda Fransa’daki atmosferin bu vurguyu gerekli kılması ile ilgili.”

+49-PARİS

HABERE YORUM KAT