Milletvekilinin Brüksel'deki ofisinde “casusluk” araması

Milletvekilinin Brüksel'deki ofisinde “casusluk” araması

Almanya merkezli AfD partisinden AP adayı olan Krah'ın Brüksel'deki ofisinde, eski asistanı hakkında yürütülen 'Çin için casusluk' soruşturması kapsamında arama yapıldı. Krah'ın eski asistanı casusluktan tutuklanmıştı.

Faşist Almanya için Alternatif (AfD) partisi Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili ve hazirandaki seçimde AfD'den AP milletvekili adayı Maximilian Krah'ın Belçika'nın başkenti Brüksel'deki ofislerinde arama yapıldı. Krah'ın eski asistanı, nisan ayında 'Çin için casusluk' iddiasıyla Almanya'da gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Çin Avrupa'da casusluk faaliyetleriyle ilgili iddiaları reddederken, Almanya'daki savcılar, "Bu önlemler, istihbarat ajanı olarak faaliyet gösterdiği şüphesiyle (Krah'ın eski asistanı) Jian G. hakkında yürütülen (yasal) süreçlerin bir parçası" açıklamasını yaptı. Almanya'nın Karlsruhe kentindeki savcılar, Jian G.'nin Brüksel'deki dairesinde 24 Nisan'da arama yapıldığını bildirdi.

'BEKLENEN BİR DURUMDU'

Krah da sosyal medya platformu X hesabından yaptığı açıklamada eski asistanının ofisinde arama yapıldığını doğruladı. Krah, mesajında, "Bu, tutuklanmasının ardından beklenen bir durumdu; dolayısıyla hiç şaşırtıcı değil; ben ya da diğer çalışanlar etkilenmedik" dedi.

Asistanı gözaltına alındığında Krah, bu durumu medyadan öğrendiğini anlatmış ve kendisinin suç teşkil eden herhangi bir eyleminin olmadığını söyledmişti. Öte yandan, asistanına yöneltilen 'casusluk' suçlamasının ardından, 6-9 Haziran'daki AP seçimleri öncesinde yapılan kamuoyu yoklamalarında, AfD'nin oyunun düşüş trendinde olduğu görülmüştü. Forsa'nın anketine göre, AfD izleyen bir hafta içinde bir puan oy kaybı yaşamıştı. Yüzde 15'lik oran ise bu yıl kayıtlara geçen en düşük oy oranı olmuştu.

HABERE YORUM KAT