Milletvekili Tipi yine yaptı: Etek giydi, “kadına şiddete hayır“ dedi

Milletvekili Tipi yine yaptı: Etek giydi, “kadına şiddete hayır“ dedi

Türk kökenli Alman milletvekili İsmail Tipi kadına şiddete karşı ezber bozan eylemleriyle sosyal medyada paylaşımlarına devam ediyor.

Muğla’da eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı tarafından vahşice öldürülen Pınar Gültekin olayı ile Türkiye’deki kadın cinayetleri yeniden gündeme gelirken Türk kökenli Alman milletvekili İsmail Tipi sosyal medyada elbise giydiği bir fotoğrafla birlikte bir paylaşım yaparak Almanya’daki kadın cinayetlerine de dikkat çekti.  

ALMANCA TÜRKÇE PANKART

Hessen Eyalet Meclisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili İsmail Tipi instagram hesabından yaptığı paylaşımda siyah elbiseli olduğu halde elinde Almanca ve Türkçe olmak üzere “Kadına Şiddete Hayır” yazılı bir pankartla poz verdi. Tipi’nin paylaşımında şu ifadeler dikkat çekti: 

HER ÜÇ GÜNDE BİR KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR

“Federal Kriminal Dairesi Almanya’da 2018 yılında eski eşleri veya sevgilileri tarafından 122 kadın cinayeti işlendiğini bildirdi. 

Bu her üç günde bir erkeklerin eski eşlerini, eşlerini ya da sevgililerini öldürdüğü anlamına gelir. Cinayete teşebbüs sayısı ise kat kat fazladır. Bu yüzden arkamıza rahatça yaslanmaya hakkımız yok. Almanya’da ve dünya çapında kadına şiddetle savaşmaya devam etmeliyiz.”

25 KASIM’DA DA ELBİSE GİYMİŞTİ

Federal Almanya’da kamuya ait okullarda kız çocuklarının kapanmasına yasak getirilmesinin en ateşli savunucularından olan İsmail Tipi, geçen yıl 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla da siyah bir elbise giyerek objektiflerin karşısına geçmiş ve “Tüm kadınları sessizliğini kırmaya teşvik etmek istiyorum. Sessizliği bozmak, şiddetten kurtulmanın ilk adımıdır. Kadına şiddete hayır” demişti. 

Hıristiyan demokrat siyasetçi Tipi, anaokulları ve ilkokullarda başörtüsü ve çarşafın yasaklanmasını talep ediyor.

+49 – WİESBADEN

HABERE YORUM KAT