Merkel'in partisi çöküyor mu?

Merkel'in partisi çöküyor mu?

Almanya’da genel seçimler öncesinde siyaset bilimciler, Başbakan Merkel’in partisi CDU’yu bir çöküşün eşiğinde görüyor. Partinin başbakan adayı Laschet’in anketlerdeki oy oranı karamsar bir tablo ortaya koyuyor.

Almanya'da 16 yıllık başbakanlık döneminin son günlerine yaklaşan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve kardeş parti Hristiyan Sosyal Birlik'ten (CSU) oluşan Birlik partileri tarihi bir çöküşün eşiğinde mi? Pazar günü yapılacak Federal Meclis seçimleri, Birlik Partileri adına en az oy aldıkları federal seçimler olabilir. Fransız haber ajansı AFP, çok sayıda kamuoyu araştırma sonucunun ortaya koyduğu bu veriler ışığında siyaset bilimcilere, CDU/CSU'ya yönelik seçmen desteğinin neden azaldığını ve seçimlerden sonra neler olabileceğini sordu. İşte öne çıkan değerlendirmeler:

Laschet'in seçim kampanyası stratejisi iyi değil

Siyasi partiler üzerine araştırmalar yapan Berlin Hür Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Oskar Niedermeyer'e göre CDU, planlarını hatalı bir devamlılık olgusu üzerine kurarak seçmenin Merkel'e gösterdiği "genelleşmiş temel güveni" Armin Laschet'e de otomatik olarak yansıtacağını sandı. Ancak Niedermeyer, Laschet'in seçmende böyle bir güven duygusu yaratmadığını ve bu nedenden dolayı içeriği boş bir seçim kampanyası sürdürülemeyeceğini ifade ederek Laschet'in, iç güvenlik gibi klasik CDU konularının ele alındığı konularla çok daha erken bir dönemde kampanyasına yön vermesi gerektiğini ancak bunun yapılmadığını vurguluyor.

Uzun süreli hükümet etmenin getirdiği imaj kaybı

Duisburg Üniversitesi'nden Siyaset Bilimci Prof. Karl-Rudolf Korte ise 16 yıldan bu yana iktidarda olmanın da CDU için temel sorunlardan biri olduğunu belirtiyor. "CDU parti programının karakteristik çizgileri sürekli hükümette bulunmaktan dolayı törpülendi" diyen Korte, "Kriz yönetimi dışında, CDU markasının özünü anlamak zor" söyleminde bulunuyor. Korte buna örnek olarak da geleneksel olarak CDU'nun en güçlü olduğu alanlardan ekonomiyi, seçmen nezdinde büyük oranda Sosyal Demakrat Parti'ye (SPD) kaptırmasını gösteriyor.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT