Merkel’in eski danışmanından çok konuşulacak 'Rusya' açıklaması

Merkel’in eski danışmanından çok konuşulacak 'Rusya' açıklaması

Almanya eski Başbakanı Angela Merkel’in yıllarca danışmanlığını yapan Christoph Heusgen, Rusya politikasında hata yapıldığını itiraf etti.

Eski Şansölye Angela Merkel'in eski danışmanı Christoph Heusgen, Kuzey Akım 2 hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

WELT am Sonntag gazetesine açıklamalarda bulunan Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Heusgen, 2005-2017 yıllarında danışman olarak görev yaptığı dönemde alınan bazı kararların yanlış olduğunu söyledi. Her ne kadar Angela Merkel döneminde imza atılan ‘Kuzey Akım 2’ projesi sonucu tamamlanan boru hattından doğal gaz akmasa da “Sonradan bunun bir hata olduğunu gördük” dedi. Fukuşima’daki nükleer santralda 11 Mart 2011’de meydana gelen kazadan sonra Merkel hükümetinin ülkedeki nükleer santralların kademeli olarak kapatılması kararı aldığını ve bu açığın kapatılması için Moskova ile ‘Kuzey Akım 2’ doğal gaz boru hattı projesine imza attığını söyleyen Heusgen, “Rus doğal gazı en hızlı ve en ucuz çözümdü. Hem SPD hem de ekonomi kurum ve kuruluşları bu projeye tam destek verdi. Ancak bu projeye imza atılmasının bir hata olduğunu sonradan anladık” dedi.

Kaynak: Hürriyet Avrup
Fotoğraf:AA

HABERE YORUM KAT