Merkel'den '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' konuşmasında "fırsat eşitliği" vurgusu

Merkel'den '8 Mart Dünya Kadınlar Günü' konuşmasında "fırsat eşitliği" vurgusu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi yaptığı konuşmada fırsat eşitliği ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekti

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi yaptığı açıklamada, "toplumsal cinsiyet eşitliği" için atılan adımların gözden geçirilmesi gerektiğini hatırlattı. Merkel haftalık podcast kaydında, “Yönetim pozisyonlarına, ekonomiye ve politikaya bakıldığında henüz amacımıza ulaşamadığımız görülüyor” dedi. “Toplumu şekillendirmede önemli rolü olan kadınların hala politika, iş hayatı ve toplumda önemli karar alma süreçlerinde eşit haklara sahip olmamaları kabul edilemez” ifadelerine yer veren Almanya Başbakanı, 8 Mart'ın, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine giden yolda hala nelerin eksik olduğunu sorgulamak için iyi bir vesile olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler’in “Liderlikte kadınlar: Covid-19 dünyasında eşit bir gelecek” olarak belirlediği bu seneki mottosunun “çok uygun ve yerinde” olduğunu söyleyen Merkel, pandemi sürecinin, üstesinden gelindiği düşünülen toplumsal cinsiyet rollerine geri dönüşe neden olmaması gerektiğini hatırlatarak “Gittikçe daha fazla kadın uzaktan eğitim, çocuk bakımı ve kariyerleri arasında denge bulmaya çalışıyor” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÇOĞU KADIN
Merkel doktorlar, laboratuvar teknisyenleri, eczacılar gibi sağlık sektörü çalışanlarının yüzde 75’inin kadınlar olduğunu, ancak yönetim pozisyonlarının sadece yüzde 35’inde kadınların oturduğunu belirtti. Bütün bu çabaların kadınlardan erkeklerden daha fazla alması için değil, ancak daha az da almaması için olduğunu söyleyen Merkel, kadınlarla erkekler arasında “fırsat eşitliği” sağlanması gerektiğini ifade etti.

"TOPLUMUN BÜTÜN ALANLARINDA FIRSAT EŞİTLİĞİNE İHTİYAÇ VAR"
“Her cinsiyetin yetenekleri ve görüşleri birbirinden değerli, özellikle küresel pandemi döneminde” diyen Başbakan, “Bu yüzden toplumun bütün alanlarında eşitliğe ihtiyacımız var, bu kadınların erkekler kadar kazanabilmesini de kapsıyor” dedi.


Kaynak: DPA
FOTO: DPA

HABERE YORUM KAT