Merkel’deki salgın korkusunun temeli: Ekonomi böyle daralırsa sokaklar ne olur?

Merkel’deki salgın korkusunun temeli: Ekonomi böyle daralırsa sokaklar ne olur?

Almanya’nın önde gelen beş ekonomik düşünce kuruluşu, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede ekonomik faaliyetlerde kısıtlamaların Alman ekonomisini beklenenden daha fazla etkilediğini bildirerek, bu yıl için yüzde 5,4’lük bir küçülme öngörüldü.

Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) de içinde yer aldığı beş ekonomik düşünce kuruluşu ülke ekonomisine ilişkin ilkbaharda paylaştığı 2020-2021’i kapsayan gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) büyüme tahminlerini 2022’yi de alarak aşağı yönlü güncelledi.

Beş ekonomik düşünce kuruluşundan yapılan ortak açıklamaya göre, bu yıl için GSYİH küçülme tahmini yüzde eksi 4,2’den yüzde eksi 5,4’e yükseltildi. Düşünce kuruluşları, Alman ekonomisinin gelecek yıl için büyüme tahminini ise yüzde 5,8’den yüzde 4,7’e düşürdü. 2022’de ise Alman ekonomisinin yüzde 2,7 büyüyeceği tahmin edildi. 

İstihdam edilen kişi sayısının bu yıl 45 milyon 69 binden 44 milyon 869 bine düşeceğini öngören düşünce kuruluşları, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde işsizliğin yüzde 5,9’a çıkacağı, yıllık enflasyonun bu yıl yüzde 0,5’e gerileyeceği ve gelecek yıl yüzde 1,4’e yükseleceği tahmininde bulundu.

KÜÇÜLME BÜYÜK, TOPARLANMA YAVAŞ

Düşünce kuruluşlarının yaptığı ortak açıklamada, Alman ekonomisinde büyüme tahminlerinde aşağı yönlü revizenin, ekonomide toparlanma sürecinin beklenenden daha yavaş olmasından kaynaklandığı belirtilerek, “Koronavirüs salgını Alman ekonomisinde önemli izler bırakıyor ve salgının etkisi bahar döneminde tahmin edilenden daha kalıcı duruyor” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ekonomide toparlanmanın, özellikle restoranlar, turizm ve hava taşımacılığı gibi sosyal hayatla bağlantısı yüksek olan sektörler tarafından baltalandığına ve şirket yatırımlarının özsermaye sorunlarından dolay yavaşladığına vurgu yapılarak, toparlanmanın salgında yara almasına rağmen ihracat tarafından desteklendiği ifade edildi.

Öte yandan, düşünce kuruluşları, bankacılık sisteminde Covid-19’tan kaynaklanan risklere rağmen, finansal sistemin istikrarı için alınan önlemler göz önüne alındığında bir finansal kriz öngörmüyor. Ayrıca, bankaların kredi vermeye devam etmesi bekleniyor.

Alman ekonomisine ilişkin rapor, Münih merkezli Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Berlin merkezli Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW Berlin), Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW), Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH) ve Essen Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (RWI) tarafından ortaklaşa hazırlandı.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT