Merkel Türkiye'ye özür dilemeye mi geliyor?

Merkel Türkiye'ye özür dilemeye mi geliyor?

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, 16 Ekim Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi.

 

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, 16 Ekim Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Merkel’in 16 Ekim'de İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini bildirdi. Türkiye’nin kendileri için önemine işaret eden Seibert, "Türkiye, bizim için önemli ve yakın bir partnerdir. Ülkelerimiz birçok yönden birbirine bağlı." dedi.

Angela Merkel 16 yıllık Başbakanlık görevini bitirdikten sonra, 8 ülkeye veda ziyaretleri yapıyor. Bu ülkelerin arasında Türkiye’de yer alıyor. Bunun önemli nedenleri var:

1. Almanya’da 3.3 milyon Türk kökenli insanımız yaşıyor. İlk başlarda hepimizin tepkisini çeken Angela Merkel, son zamanlarda Türk göçmenlerin ve en son gelen Suriyeli göçmenlerinde sevgisini kazanmış bir liderdi. Türkiye’ye karşı bunu dile getirmek istiyor.
2. Türkiye, 5,4 milyon Suriyeli sığınmacıya bakarak, Almanya’nın AB içinde konumunu güçlendirdi. Bu konuda Merkel’in teşekkür borcu var.
3. Angela Merkel, Türkiye’ye bir haksızlık etti. Gümrük Birliği’nin iyileştirilmesine en fazla o karşı çıktı ve bu gerçekleşmedi. Bu konuda Türkiye’ye “özür” borcunu dile getirmeye geliyor.
4. Bundan sonra Almanya’da iktidara gelecek yeni liderlere Türkiye’nin önemini vurgulamak istiyor.
5. Orta vadede artık bir Avrupa Ordusu kurulacak. Almanya ve Fransa bunun başını çekiyorlar. Türk Ordusu’nun Avrupa Ordusu’na eklemlenmesi gerektiğinin Merkel bilincinde.
6. Almanya’nın her zaman Kafkaslar ve Ortadoğu’ya ilgisi vardır. Alman Parlamenterlerin İncirlik Üssü’nü ziyaret etmek istemesi nedeniyle, jest olarak Almanlara da açtığımız İncirlik Üssü’nü terk eden Alman askerleri, Ürdün’de elleri bağlı olarak kaldı. Angela Merkel Türkiye ziyaretiyle bu konuyu tekrar dile getirmek isteyebilir.
7. Türkiye’nin ithalat ve ihracatında (enerji hariç) Almanya her zaman birinci sırayı almıştır. Bunun sürdürülmesi için Almanya yeniden aktif oluyor.
8. Esasında yakın bir zamanda Alman Dışişleri, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanıma noktasında önemli adımlar atacak. Bu konuda Tayyip Erdoğan’a gelişmeler konusunda Merkel bilgi de verecek olabilir.  

Prof. Dr. Faruk Şen

 

HABERE YORUM KAT