Merkel sonrası Fransa-Almanya ilişkileri nasıl olacak ?

Merkel sonrası Fransa-Almanya ilişkileri nasıl olacak ?

Almanya Başbakanı Angela Merkel, hükümetin başında geçirdiği 16 yıl boyunca 4 Fransız cumhurbaşkanıyla çalıştı. Paris ve Berlin arasındaki bağların kopmaması için her yeni isimle yeni bir denge kurmak zorundaydı.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Carnegie Europe araştırmacısı ve eski bir Fransız diplomat olan Pierre Vimont kişilerin ve karakterlerin değişmesiyle Fransa ve Almanya ilişkilerinde farklılıklar olmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayarak "Fakat bu değişikliklere rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin temeli çok önemli olmaya devam edecek. Çünkü bu aynı zamanda Avrupa projesinin de temelini oluşturuyor,” ifadelerini kullanıyor.

16 yıl sonra görevini bırakan Almanya Başbakanı Angela Merkel kimdir?

Yeni dönemde ilişkilerin nasıl olacağını zaman gösterecek. Fakat Almanya’da yeni bir koalisyonun kurulması haftalar hatta aylar alabildiği için yeni dengeler noktasında bir süre daha beklemek gerekebilir.

Robert Schuman Vakfı'nın Brüksel ofisi direktörü Eric Maurice, Macron'un önceliğinin mayıs ayındaki seçimler olacağını fakat yine de Avrupa konularında daha tecrübeli taraf olduğu için biraz avantajlı olacağını vurguluyor:

"Özellikle ocak ayından hazirana kadar Avrupa Birliği Konseyi’nin liderliğini üstlenmesi de buna destek sağlayacak.”

KAYNAK: EURONEWS

HABERE YORUM KAT

1 Yorum