Memlekete karayolundan giden vatandaşa Sırbistan’da Türkçe karşılama

Memlekete karayolundan giden vatandaşa Sırbistan’da Türkçe karşılama

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yurtdışında yaşayan ve tatillerini kendi vatanlarında geçirmek için memleket yoluna çıkan vatandaşları sınır ötesinde Sırbistan sınır kapılarında Türkçeyle karşılıyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte izinlerini ana vatanlarında sevdikleriyle geçirmek isteyen yurt dışındaki vatandaşların Türkiye’ye olan yolculukları başladı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) bu yıl da kara yolu ile memleketlerine doğru yola çıkan yurt dışındaki vatandaşları sınır kapılarında karşılayarak hem sorunlarına çözüm üretiyor hem de danışmanlık hizmeti veriyor. 

Bu kapsamda YTB ile Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları işbirliğinde geçen yıl başlatılan sınır ötesi karşılama faaliyetleri bu yıl da devam ediyor. Uygulama kapsamında Türk polisi ve Türkçe-Sırpça bilen YTB personeli, Sırbistan’nın Bartovci, Horgos ve Gradina sınır kapılarında vatandaşlara yardımcı olmak için bekliyor. 

YTB görevlileri ve Türk polisi, memleket yolundaki vatandaşların gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra seyahat güvenliği için çeşitli uyarı ve hatırlatmalarda da bulunuyor. YTB tarafından oluşturulan “+90 530 257 25 99” nolu canlı WhatsApp hattı sayesinde de vatandaşlar 7/24 sorularına cevap buluyor.

YTB bu yıl yurtdışındaki vatandaşların yolculuklarının rahat geçmesi için hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Vatandaşların hem güncel transit rotalara hem de yolculuk süresince ihtiyaç duyacağı bilgilere daha kolay ulaşması için “Memleket Yolu” web sitesi (memleketyolu.com) hazırlandı. Vatandaşlar web sitesi sayesinde Türkiye’deki iş ve işlemleri hakkında güncel bilgilere de erişebilecek.

+49 – BERLİN

HABERE YORUM KAT