Meclis merdivenlerinin işgalinin ardından: Güvenlik önlemleri artırılıyor

Meclis merdivenlerinin işgalinin ardından: Güvenlik önlemleri artırılıyor

Alman meclisinin merdivenlerinin yüzlerce eylemci tarafından işgal edilmesinin ardından parlamentonun etrafında güvenlik önlemlerinin sıkılaştırılması konuşuluyor.

Geçen cumartesi günü Berlin’deki gösterilerde protestocuların Alman İmparatorluğu ve Nazi Almanyası dönemini de simgeleyen “İmparatorluk Bayrağı” (Reichsfahne) ile Bundestag (Federal Meclis) binasına zorla girme girişiminin ardından, bina çevresindeki güvenlik tedbirlerinin artırılması gündeme geldi. 

Göstericiler tarihi “Reichstag” binasının merdivenlerini işgal ettikten sonra, Federal Meclis şimdilik güvenlik önlemlerini sıkılaştırmamaya karar verdi.

Konuyu ele almak üzere toplanan ihtiyarlar kurulu öncelikle Berlin güvenlik makamlarından ayrıntılı bir rapor talep etti. Kurul aynı zamanda Federal Anayasayı Koruma Dairesi’nden de Berlin olayları öncesi olası tehditlere ve tehlikelere dair ne tür bilgi ve göstergeler olduğuna ilişkin açıklama istedi. İhtiyarlar kurulu oturumunda alınan kararla meclis binası çevresindeki gösterilere mutlak yasak  getirilmesi gibi teklifler reddedildi. 

Cumartesi akşamı yaklaşık 400 gösterici, bariyerleri aşarak  meclis binasının merdivenlerini işgal etti ve Nazi döneminin simgelerinden imparatorluk bayraklarını dalgalandırdı.  Eylemcilere biber gazı sıkan polis, göstericileri dağıttı. Söz konusu olay siyasi arenada ve kamuoyunda büyük öfkeyle karşılandı.

Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble Alman kamu televizyon kanalı ZDF’de yayınlanan  “Markus Lanz”ın programında “Parlamento binası önünde Reich bayraklarının dalgalandırılması  utanç verici” dedi. 

DEMOKRASİ ÖNCESİ DÖNEM

İhtiyarlar kurulunun toplantısının ardından yapılan açıklamada, AfD dışında, demokratik olarak seçilmiş partiler parlamento önünde demokrasi öncesi döneme ait bayraklı görüntülerin  kabul edilemez olduğunu bildirdi. Alınan bilgiye göre, Federal Meclis İçişleri Komisyonu ve meclis denetleme kurulunun  istihbarat organlarının  konuyla ilgilenmesi gerektiği kararlaştırıldı.

Öte yandan önceki gösterilerde de meclis binasının güvenlik açıklarının ortaya çıktığına işaret edilerek parlamento binası için bir güvenlik konsepti oluşturulması da dillendirildi.

İhtiyarlar Kurulu, Federal Meclis Başkanı, Başkanvekilleri ve tecrübeli milletvekilleri olmak üzere 23 milletvekilinden oluşuyor. Kurul, Federal Meclis Başkanı’nı çalışmalarında desteklemekle  ve Federal Meclis’in sorunsuz çalışmasını sağlamakla görevli.

+49 - BERLİN

FOTO: Achille Abboud /DPA

HABERE YORUM KAT