Meclis Grup Başkanlığı askıya alınan Neonazi Kalbitz: “Hakkımı aramaktan vazgeçmem”

Meclis Grup Başkanlığı askıya alınan Neonazi Kalbitz: “Hakkımı aramaktan vazgeçmem”

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinden ihraç edilmesine rağmen Brandenburg Eyalet Meclisi Grubu Başkanı olarak kalmakta ısrar eden Andreas Kalbitz talebinden vazgeçmiyor.

Andreas Kalbitz'in geçen salı günü AfD Meclis Grubu oturumunda bir uzlaşma teklifi sunduğu öğrenildi. Alman Basın Ajansı DPA’nın haberine göre  Andreas Kalbitz Berlin Eyalet Mahkemesi’nin bir sonraki kararına kadar meclis grup başkanlığının askıya  alınmasını teklif etti. Tam dört saat süren oturumun sonunda Kalbitz’in teklifi kabul gördü. Kalbitz, oturumda  konuyla ilgili hukuki sürecin netleşene kadar bekleme talebinde bulunanlar olduğunu belirterek  “Oybirliğiyle bu pozisyon üzerinde anlaştık" dedi. 

MAHKEMEDEN İYİ HABER BEKLİYOR

AfD’li 47 yaşındaki siyasetçi eyalet mahkemesinden hakkında olumlu karar çıkacağına inandığını belirterek “Mahkeme, federal tahkim kurulunun kararının kabul edilemez olduğuna ilişkin gerekçesini pek değiştirmeyecek” diye konuştu. 

Eyalet mahkemesi, haziran ayının ortalarında konuya ilişkin ihtiyati tedbir kararı ile Kalbitz'e geçici olarak yasal koruma sağlamıştı. Hâkimlere göre, partinin federal tahkim kurulunun bir üyeyi ihraç etme yetkisi bulunmuyor. Partiler yasasına göre, anca bağımsız bir tahkim kurulu  ihraca karar verebiliyor. 

EŞ BAŞKAN MEUTHEN: “GRUBUN BAŞKANI OLAMAZ”

Öte yandan AfD Eş Başkanı Jörg Meuthen, Kalbitz’in eyalet meclis grubu başkanı olarak kalmasına karşı çıkarak “Eğer kalırsa, bunun sonuçları olur” demişti. 

Brandenburg Eyalet Meclis Grubu’nun kararını “doğru” olarak niteleyen Meuthen, “Brandenburg meclis grubunda bugün alınan karar doğrudur ve Andreas Kalbitz'in bu koşullar altında grubun başkanı olamayacağını açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

AfD Onursal Başkanı ve Federal Meclis Grubu Başkanı Alexander Gauland, Kalbitz’le ilgili tartışmaların partiye zarar verdiğini bir kez daha tekrar etti ve  parti lideri Jörg Meuthen'den ihracın durdurulmasını talep etti. 

Kalbitz de partiye verilen zararın farkında olduğunu ancak partiden ihraç edilmemek için hakkını aramaktan vazgeçmeyeceğini söyledi. 

AfD’nin dağılan aşırı sağcı kanadının sözcüsü olan Andreas Kalbitz, Brandenburg AfD Meclis Grubu Başkanı olarak kalmakta ısrar ediyor. 

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı söz konusu parti kanadını aşırı sağcı hareket, Björn  Höcke ve Andreas Kalbitz'i de aşırı sağcı liderler olarak sınıflandırıyor. 

+49 – BERLİN

FOTO: Sebastian Gollnow/DPA

HABERE YORUM KAT