Meclis araştırdı: Hollanda'da camiler Türkiye'nin etkisinde 

Meclis araştırdı: Hollanda'da camiler Türkiye'nin etkisinde 

Hollanda'da yapılan bir meclis araştırmasına göre, Hollanda'daki birçok cami ve Müslüman örgüt, mali olarak Körfez ülkeleri ve Türkiye tarafından destekleniyor. 

Yapılan bir araştırmaya göre Hollanda'daki birçok cami ve Müslüman organizasyon mali açıdan Körfez ülkeleri ve Türkiye tarafından destekleniyor. Araştırmaya göre, bu cami ve organizasyonlar söz konusu ülkelerin etkisi altında bulunuyor.

DW Türkçe’nin haberine göre Hollanda meclisinin perşembe günü Lahey'de kamuoyuyla paylaştığı araştırmasına göre, bu durum Hollanda'daki Müslümanlar arasında demokrasi, entegrasyon ve hukuk devleti ilkeleri karşıtı köktendinci akımlar ve görüşlerin yaygınlaşmasına neden oluyor.

OLUMSUZ ETKİLİYOR

Araştırma, Türkiye, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin etkisinin Hollanda'daki bir arada yaşamı olumsuz etkilediğine dikkat çekerken, bunun, daha ılımlı Müslüman kesimin Selefiler tarafından sindirilmesine ve tehdit altında bırakılmasına neden olduğunu da vurguladı.

Araştırmaya göre, söz konusu etki özellikle mali destek sağlamak, yasadışı Kuran kursları ve vakıflar kurmak, yurt dışından imam göndermek, yazılı materyaller ve eğitim materyalleri göndermek suretiyle sağlanıyor.

RADİKALLEŞME TEHLİKESİ

Araştırma bu durumun özellikle genç insanların radikalleşmesi tehlikesini beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre cami bazında yapılan mali destek on binlerce eurodan milyonlarca euroya varabiliyor. Hollanda yönetiminin bu para akışı ve paranın gerçek kaynağıyla ilgili güvenli ve şeffaf bilgisi ise bulunmuyor.

Araştırmayı yapan milletvekillerinin talebi üzerine bu durumla mücadele etmek için alınabilecek tedbirler konusunda inceleme başlatıldı.

+49- ROTTERDAM

 

HABERE YORUM KAT