Mali kökenli AP milletvekilinin iddiası: “Belçika polisinin ırkçı saldırısına uğradım”

Mali kökenli AP milletvekilinin iddiası: “Belçika polisinin ırkçı saldırısına uğradım”

Mali kökenli Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Pierrette Herzberger-Fofana, Belçika polisi tarafından ırkçı saldırıya uğradığı gerekçesiyle şikâyette bulundu.

Federal Almanya'dan milletvekili olan 71 yaşındaki Herzberger-Fofana, AP Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Brüksel'deki Kuzey Tren İstasyonu'nda, polisin siyahi olduğu için kendisine sert davrandığını iddia etti. 

Herzberger-Fofana, kendisinin, 9 polis tarafından kontrol edilen iki siyahi gencin resmini çekmeye çalışırken müdahaleye uğradığını belirtti. 

Polisin sert bir şekilde telefon ve çantasını aldığını, bacaklarını ayırarak duvara dayadığını ve aramak istediğini anlatan Herzberger-Fofana, “Bunun ayrımcı ve ırkçı eğilimleri olan bir davranış olduğunu düşünüyorum. Beni aşağıladılar. Bugün şikâyette bulundum çünkü polis şiddeti soruşturulmalı” diye konuştu. 

Herzberger-Fofana, George Floyd olayıyla tüm dünyanın polis şiddetinin nelere yol açabileceğini gördüğüne işaret ederek, “Bu olay bende büyük travma yarattı” dedi.

Aralarında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in de bulunduğu AP Genel Kurulu katılımcıları gözyaşlarına boğulan Herzberger-Fofana'yı bir süre alkışladı. 

+49 – BRÜKSEL

HABERE YORUM KAT