Mainz'de skandal: Temizlik görevlisi ameliyata girdi!

Mainz'de skandal: Temizlik görevlisi ameliyata girdi!

Mainz Üniversite Kliniği'nde bir ameliyat sırasında ameliyat hemşiresi bulunmaması üzerinde bir temizlik görevlisinin doktora yardım etmesi Almanya'yı karıştırdı.

Mainz Üniversitesi Kliniği'ne yönelik iddialar Almanya'yı karıştırdı. Bir temizlik görevlisinin bir doktor tarafından ameliyathane hemşiresi olarak çalıştırıldığı söyleniyor.

Allgemeine Zeitung Mainz gazetesi tarafından bildirilen bu olay üniversite kliniği tarafından doğruladı. Bir başka ameliyathanede çalışan bir personel, olayı kamuoyuna açıklamıştı.

Mainz Üniversitesi Kliniği'ne göre, olay iki buçuk yıl önce gerçekleşti ve bir hastanın ayak parmağının kesilmesi gereken bir operasyon sırasında meydana geldi. İlk olarak planlanan iki cerrah acil bir durum nedeniyle başka bir ameliyatla meşgul olduğu için, başka bir doktor operasyona katıldı. Normalde, bu tür durumlarda bir hemşirenin doktora yardımcı olması yaygın bir uygulama olsa da, görünüşe göre bu durum söz konusu hemşire için geçerli değildi. Üniversite kliniği, doktorun bu hemşirenin ameliyatı tek başına gerçekleştirebileceğini düşündüğünü ifade etti.

Ancak kısmi bir anestezi uygulanan hasta daha sonra rahatsızlık yaşadı. Doktor, daha sonra tanıdığı temizlik personeline döndü ve hastanın bacağını tutmasını istedi. Temizlik personeli, cerrahi aletleri de doktora teslim ederek bu talebi yerine getirdi.

Doktor görevden alındı

Mainz Üniversite Kliniği, bu olaydan dolayı açıkça üzüntü duyduğu açıklamasında bulundu. Doktorun uyarıldığı ve sonrasında iş mahkemesinde yapılan bir yargılamanın ardından görevden alındığı açıklandı.

Mainz'deki Üniversite Kliniği, bir süredir çalkantılı bir dönemden geçiyor. Geçtiğimiz haftalarda, başhekimler tarafından Üniversite Kliniği'nin denetleme kuruluna gönderilen bir mektup, büyük bir tartışmaya neden olmuştu. Mektupta, ticari yönetici Christian Elsner'ın çalışmaları eleştirilmiştir. Mektupta, son yıllarda üniversite kliniğinin mali durumunun aşırı derecede kötüleştiği ifade edilmişti.

 

HABERE YORUM KAT