Madene iş yapan CHP’li vekille madene karşı çıkan CHP’linin kavgasında kazanan bakın kim oldu

Madene iş yapan CHP’li vekille madene karşı çıkan CHP’linin kavgasında kazanan bakın kim oldu

Kastamonu'nda kaynak sularına atık su döktüğü tespit edilen madene karşı mücadele eden CHP Hanönü İlçe Başkanı Mehmet Soysal görevden alındı. Soysal görevden alınma nedenini CHP'li vekilin maden şirketiyle ticari ilişkileri olduğunu söyledi.

Kastamonu’nun Hanönü ilçesi yıllardır birçok maden firmasının aktif olarak maden çıkardığı yerlerden biri. Bu firmalardan İlbak Holding ve Akfen ortaklığına ait Acacia Madencilik’in işletmesindeki bakır madeninin atık suları geçen aylarda ilçe merkezindeki kanal suyuna karıştı.

Ekim 2023’te başta Hanönü Çevre Platformu olmak üzere 33 ekoloji örgütü maden şirketinin Kızılırmak havzasını besleyen Gökırmak Nehri’ni ve birçok kaynak suyunu kirletmesine tepki gösterdi.

Hanönü Çevre Platformu’ndan Mehmet Soysal yıllardır madenin birçok doğal kaynak suyunu kirlettiğini söyleyerek tedbir alınması için mücadele ediyordu.

Mehmet Soysal 22 Haziran’da su yüzeyinden aldığı numuneyi İstanbul’da Çevre Endüstriyel Analiz Laboratuvarı’nda analiz ettirdi. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından da tanınan bağımsız kuruluşun 28 Temmuz’da hazırladığı analiz sonuçlarına göre madenin kanal suyuna bıraktığı ağır metallerin birçoğu kabul edilir sınırın binlerce miligram üzerinde çıkmıştı.

Soysal bu usulsüzlükleri gündeme taşımak için CHP ilçe başkanlığına aday oldu ve Ağustosta yapılan kongrede seçildi.

10Haber’e konuşan Hanönü İlçe Başkanı Mehmet Soysal bu raporları CHP il başkanı ve CHP Kastamonu milletvekili Hasan Baltacı’ya ilettiğini söylerken CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’in “madenle uğraşma” diye birçok kere kendisini uyardığını iddia etti. Soysal “Bunlar kimyasal atık bırakıyor” diyerek uyarıyı dinlemediğini belirtti.

15 KASIM’DA EYLEM YAPTI, 16 KASIM’DA GÖREVDEN ALINDI

Ağustos ayında CHP’nin Hanönü ilçe başkanı seçilen Soysal hazırladığı raporları Ankara’da HEDEP ve TİP’li yetkililere de iletti, HEDEP’li vekiller Hanönü’nde yaşananları TBMM gündemine taşıdı.

Madenin usulsüzlüklerini ifşa eden Soysal bu süreçte iki kere fiziki saldırıya uğradı. Soysal 5 Ekim’deki son saldırının MHP’li isimler tarafından düzenlendiğini iddia etti.

f7v0m9axiaejbsn.jpeg

Mehmet Soysal’ın saldırıya uğradıktan sonra hastanede çekilen fotoğrafı.

15 Kasım’da Acacia Madencilik’in önünde kitle eylemi düzenleyen CHP’li Soysal 16 Kasım’da Kastamonu İl Başkanlığı tarafından görevden alındı.

‘CHP’Lİ VEKİL DOĞAYI KİRLETEN MADEN ŞİRKETİYLE İŞ YAPIYOR’

Görevden alınma nedenini CHP yönetimi “iletişimsizlik” olarak açıklasa da Soysal, CHP’li vekil Hasan Baltacı’nın maden ile olan ticari ilişkileri olduğunu iddia ediyor.

CHP’li Hasan Baltacı’nın babasının kurduğu ve kendisinin de milletvekili seçildiği 2018 yılına kadar ortak olduğu Biltek Harita isimli şirket resmi sitesinde Acacia Madencilik’i referans gösteriyor.

10Haber’in ulaştığı CHP’li Baltacı, Biltek Harita’dan 2018’de ayrıldığını söylerken şirketin başında babasının olduğunu ve Acacia Madencilik ile ticari ilişkileri bulunduğunu doğruladı, “Ne kadarlık bir ticaretimiz olduğunu araştırın. İş yaptık ama küçük bir işti” dedi.

Baltacı Hanönü’nde yaşananları bilmediğini söylerken madenin çevreyi kirletmesiyle ilgili dair herhangi bir açıklama yapıp yapmadığı konusundaki sorularımıza yanıt vermedi.

HABERE YORUM KAT