Macron‘un istifa edeceği konuşuluyor: Adaylık için risk mi alıyor?

Macron‘un istifa edeceği konuşuluyor: Adaylık için risk mi alıyor?

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un görevinden istifa etme ve ardından düzenlenecek erken cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olma olasılığını düşündüğü ileri sürüldü.

Le Figaro gazetesinin haberinde, Macron'un İngiltere'nin başkenti Londra'daki bazı kişilerle 15 gün önce video konferans yoluyla yaptığı toplantıda, siyasi olarak güçlenebilmek için bir “risk almaya hazır olduğunu” söylediği belirtildi.

2017'de cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğundan bu yana birçok krizle karşı karşıya kalan Macron'un istifa etme ve ardından gelecek hafta veya aylarda düzenlenecek erken seçimde yeniden aday olma olasılığını düşündüğü iddia edildi.

“KAZANACAĞIMDAN EMİNİM“

Toplantıya katılanlardan birine göre Macron, kendisine karşı aday olarak yarışacak kimse olmadığı için “Kazanacağımdan eminim çünkü karşımda kimse yok” görüşünü dile getirdi. 

Ancak Macron'un cumhurbaşkanlığından istifa etmeye karar vermesi halinde Fransızları ikna edebilmek için güçlü argümanlar bulması gerektiği belirtildi. 

Le Figaro gazetesine açıklama yapan Elysee Sarayı yetkilileri, “Prensip olarak hiçbir hipotezi elemiyoruz. İstifa seçeneği Elysee Sarayı'nda toplantılarda gündeme gelmedi” bilgisini verdi.

TARİHTE GÖRÜLMEDİ

Fransa'da anayasaya göre cumhurbaşkanının istifa etmesi halinde yerine Senato Başkanı, Cumhurbaşkanlığı görevini devralıyor. Bu durumda Macron'un istifa ederse Senato Başkanı Gerard Larcher geçici cumhurbaşkanı olacak. 

Ülkenin tarihinde hiçbir cumhurbaşkanı yeniden aday olmak için görevinden istifa etmedi. 

+49 - PARİS

HABERE YORUM KAT