Macron Cumhuriyeti’nin korona karnesi: Fransızlara göre Macron salgınla başa çıkamadı

Macron Cumhuriyeti’nin korona karnesi: Fransızlara göre Macron salgınla başa çıkamadı

Fransa’da yapılan bir ankette, katılımcıların yüzde 61’i Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla gereğince mücadele edemediği görüşünü savundu.

ELABE Araştırma Enstitüsü, BFMTV kanalı için 7 Ekim’de 18 yaş üzeri 1000 kişiye, Macron’un salgını yönetmekte başarılı olup olmadığını sordu. Ankete göre, Fransa’da 10 kişiden 6’sı, Macron’u “salgın kriziyle başa çıkamamak” ve “kötü yönetmekle” suçluyor.

Fransa Cumhurbaşkanının sağlık planıyla ilgili doğru kararlar vermediğini düşünenlerin oranı ise yüzde 55’i buluyor. Hükümetin ve Macron’un Covid-19 salgınının ilk dalgasından gerekli dersleri almadığını düşünenlerin oranı da yüzde 65.

"KİBİRLİ VE BASKICI” CUMHURBAŞKANI

Macron’un kibirli bir Cumhurbaşkanı olduğu görüşünde olanların oranı yüzde 65 iken, yüzde 63’ü de baskıcı olduğu görüşünde. Fransa Cumhurbaşkanının “Fransızları bir araya getirebileceğini” düşünenlerin oranı ise yüzde 26’da kalıyor.

Fransa’da daha önce yapılan anketler de Cumhurbaşkanı Macron ve Başbakan Jean Castex’e halkın güveninin gittikçe azaldığını ortaya koymuştu.

Ülkede, eylülde yapılan 7 farklı güven anketinde de Macron’a yüzde 41 civarında olan güvenin 2,4 puan düşerek yüzde 38,7’e gerilediği ortaya çıkmıştı.

Başbakan Castex’in popülerliği atandığı temmuzda yüzde 49,4 iken, hakkında olumlu düşünenlerin oranı 7,11 puan düşerek eylülde yüzde 42,29’a gerilemişti.

KORONAVİRÜS VAKA SAYISI ARTTI 

Fransa’da son 24 saatte 18 bin 746 kişide daha Kovid-19 tespit edilmesiyle salgının başından bu yana görülen en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

Ülkede salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 32 bin 445’e, toplam vaka sayısı ise 653 bin 509’a yükseldi.

+49 – PARİS

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT