Macron açık sözlü: “Avrupa Parlamentosu sadece Brüksel’de toplanırsa mahvoluruz”

Macron açık sözlü: “Avrupa Parlamentosu sadece Brüksel’de toplanırsa mahvoluruz”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosunun (AP) Strasbourg’daki oturumlarının Brüksel’e kaydırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emmanuel Macron, Litvanya’yı resmi ziyaretinin ikinci gününde başkent Vilnius’ta üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Öğrencilerin sorularını cevaplayan Macron, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında Brüksel’e kaydırılan AP oturumlarının kentin ekonomisine katkısı nedeniyle yeniden Strasbourg’a alınmasına ilişkin talebine değindi.

Macron, AP toplantılarının Strasbourg’a alınması fikrini şiddetle savunduğuna işaret ederek, “Eğer Avrupa Parlamentosu yalnızca Brüksel’de toplanırsa mahvoluruz. Çünkü on yıl içinde her şey Brüksel’de olacak. Ve insanlar Brüksel’de sadece bir araya gelecek. Ancak bahsedilen Avrupa bu değil” dedi. 

Macron, AB içerisinde “yerlerin paylaşımı” uygulamasının arkasında olduğunu bildirdi. 

Yerlerin paylaşımı uygulaması, AB anlaşmalarına göre birliğin kurumlarının tek bir şehir yerine farklı üye ülkelerde faaliyet göstermesi anlamına geliyor.

MACRON’UN TALEBİ İLGİ GÖRMEDİ 

Fransa Cumhurbaşkanı, 23 Eylül’de AP Başkanı David Sassoli’ye mektup göndererek Strasbourg kentine kattığı ekonomik canlılık nedeniyle genel kurulun yeniden Strasbourg’da yapılması talebinde bulunmuş ancak talebi karşılık görmemişti. 

Sassoli, Fransa’da Covid-19 vakalarının hızla artması nedeniyle parlamento üyeleri ve çalışanlarının 5-8 Ekim’de yapılması planlanan toplantı için Strasbourg’a gidilmemesi yönünde karar aldıklarını duyurmuştu. 

AP’nin bir önceki genel kurulu da Covid-19 önlemleri nedeniyle Strasbourg yerine Brüksel’de yapılmıştı. 

Avrupa anlaşmalarına göre, AP’nin Genel Merkezi Strasbourg’da bulunuyor ve burada yılda her biri üç buçuk günlük olmak üzere toplam 12 Genel Kurul toplantısı yapılması gerekiyor. Geri kalan zamanlarda ise, bu durum yıllardır tartışma konusu olsa da, AP milletvekilleri Brüksel’de çalışıyor.

+49 – PARİS

FOTO: A.A.

 

HABERE YORUM KAT
1 Yorum