Macaristan’dan Donald Tusk’a tepki

Macaristan’dan Donald Tusk’a tepki

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Parlamentosundaki (AP) Hıristiyan Demokratların çatı oluşumu Avrupa Halk Partisi (EPP) Genel Başkanı Donald Tusk’un Macaristan ile ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Peter Szijjarto, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Tusk’un Polonya’daki iç politikada etkisini yitirdiğini, bu yüzden Macaristan ve Polonya hükümetinin sahip olduğu iyi işbirliğini kabullenemediğini öne sürdü.

Donald Tusk’un Macaristan demokrasisini “ucube” olarak nitelendirmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Peter Szijjarto, Tusk’un hem EPP Başkanı hem de insani olarak başarısız olduğunu iddia etti.

Tusk, Özgür Avrupa Radyosuna dün yaptığı açıklamada, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın ülkesinde “ucube bir demokrasi” yarattığını söylemişti.

FIDESZ VE EPP ARASINDAKİ KRİZ

Macaristan hükümetinin, önceki AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile işadamı George Soros’un fotoğrafını kullanarak başlattığı göçmen karşıtı kampanya büyük tepkilere neden olmuş ve iktidar partisi Fidesz’in Avrupa değerlerine uymaması nedeniyle EPP üyeliği askıya alınmıştı.

EPP’nin bazı üyeleri, Orban’ın partisinin “Hıristiyan demokrat” değerlerinden uzaklaştığını ve “Avrupa karşıtı kampanya yürüttüğünü” savunuyor.

+49 – BUDAPEŞTE

FOTO: A.A.

 

HABERE YORUM KAT