Macaristan’da “özgür basın” protestosu

 Macaristan’da “özgür basın” protestosu

Macaristan’da iktidarın, ülkenin en çok okunan haber sitesine müdahale ettiğini ve onu ele geçirmeye çalıştığını savunan binlerce kişi hükümet karşıtı gösteri düzenledi.

Başkent Budapeşte’de Momentum Partisi tarafından düzenlenen gösteride, hükümetin özgür basına müdahale ettiğini savunan binlerce kişi, haber sitesi Index’in binasından Başbakanlığa yürüdü.

Gösteride, ülkede en çok takip edilen haber sitesi “index.hu”nun iktidara yakın kişiler tarafından satın alındıktan sonra baş editörü ve yardımcılarının görevden alındığı, bu duruma tepki gösteren 80’in üzerinde çalışanın istifa ettiği belirtildi.

Andras Fekete Györ, gösteride yaptığı konuşmada, Başbakan Viktor Orban’ın müdahalesi sonucu site çalışanlarının işsiz kaldığını söyledi.

Györ, “Ben özgür basının, dengeli kamu medyasının, bağımsız Bilimler Akademisinin, CEU’nun ve Index’in olduğu cesur Macaristan’ı inşa etmek istiyorum” dedi.

Binlerce kişinin katıldığı eylemde, Demokratik Koalisyonu, Yeşiller Partisi, Jobbik, Macaristan için Diyalog partilerinin bayrakları taşındı.

+49 – BUDAPEŞTE

FOTO: Roman Kraft on Unsplash

 

HABERE YORUM KAT