Macaristan'a rekor iltica cezası: 200 Milyon Euro

Macaristan'a rekor iltica cezası: 200 Milyon Euro

Avrupa Adalet Divanı Macaristan'a 200 Milyon Euro para cezası verdi.

Avrupa Adalet Divanı (ECJ), Macaristan'a iltica sistemine ilişkin yüksek mahkeme kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle 200 milyon euro para cezası verdi. Perşembe günü Lüksemburg'da toplanan yargıçlar, ayrıca Macaristan'ın kararları uygulamada geciktiği her gün için bir milyon euro ceza ödemesi gerektiğine hükmetti.

Yargıçlar, Macaristan'ın ortak bir Birlik politikasının uygulanmasını kasıtlı olarak engellediğini ve bunun AB hukukunun tamamen yeni ve son derece ciddi bir ihlali olduğunu belirtti. Macaristan'ın sağcı milliyetçi hükümeti, katı mülteci politikası nedeniyle AB Komisyonu tarafından sık sık eleştiriliyor. Daha önceki kararlarında Avrupa Adalet Divanı, Macaristan'ın iltica sisteminin önemli bir bölümünün hukuka aykırı olduğunu ilan etmişti.

KARARIN ARKA PLANI

Bu karar, 2022 yılında AB Komisyonu tarafından yapılan bir şikâyete dayanıyor. Brüksel merkezli otorite, uluslararası toplumda ortak hukuka uyulup uyulmadığını denetliyor. AB Komisyonu, Budapeşte'nin, iltica sistemiyle ilgili olarak Aralık 2020'de ATAD tarafından verilen daha önceki bir kararı yeterince uygulamadığını tespit etmişti.

TRANSİT KAMPLAR VE ÖN PROSEDÜRLER

Yargıçlar, daha önce çeşitli düzenlemelerin AB hukukunu ihlal ettiğine hükmetmişti. Bu düzenlemeler arasında Sırbistan sınırında bulunan ve artık kapalı olan transit kamplardaki prosedürler de yer alıyordu. Yeni kurallar, koruma arayan kişilerin sığınma başvurusunda bulunmak üzere Macaristan'a girmelerine izin verilmeden önce Macar elçiliklerinde bir ön prosedürden geçmelerini öngörüyordu. Bu düzenleme de geçen yıl ATAD tarafından iptal edildi.

AB HUKUKUNUN BÜTÜNLÜĞÜ TEHLİKEDE

Mevcut davada AB Komisyonu, Macaristan'ın 2020 kararından sonra bile iltica prosedürüne etkili erişimi sağlamak için gerekli tedbirleri almamış olmasını eleştirdi. Yargıçlar, Budapeşte'nin, uluslararası koruma alanında samimi işbirliği ilkesini ve yasadışı olarak kalan üçüncü ülke vatandaşlarının iadesine ilişkin kuralları ihlal ettiğine hükmetti. Bu davranış, AB hukukunun bütünlüğüne yönelik önemli bir tehdit oluşturuyor.

DİĞER CEZA ALAN ÜLKELER

Macaristan, son yıllarda ceza alan tek ülke değil. Polonya, tartışmalı bir yargı reformuna ilişkin yüksek mahkeme kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle 2021 yılında ATAD tarafından günde bir milyon euro ödemeye mahkûm edilmişti. Bu miktar daha sonra yarıya indirildi.

ARTI49

HABERE YORUM KAT