Lindner'den maaş çıkışı! ''Hiçbir yönetici başbakandan daha fazla kazanmamalı''

Lindner'den maaş çıkışı! ''Hiçbir yönetici başbakandan daha fazla kazanmamalı''

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP), ARD ve ZDF yöneticileri için maaş sınırı getirilmesi çağrısında bulundu

Almanya’da kamu Televizyon ve Radyo kurumlarında üst düzey yöneticilerin aldığı maaş ve primler uzun süredir tartışma konusuydu.Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, bu konuda beklenmedik bir çıkış yaparak yöneticilerin yüksek maaşlarını eleştirdi.

Lindner, BILD am Sontag gazetesine yaptığı açıklamada '' “Kamu yayıncılarının bazı yöneticileri muazzam paralar kazanıyor. Kıskançlık tartışmalarına karşıyım ama hiçbir yönetici başbakandan daha fazla kazanmamalı. Burada, vergi ödeyenlerin parasını idareli kullanmak için bir yükümlülüğe ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

Başbakan olarak Olaf Scholz, federal maaş skalasının B 11 kademesine göre 25 bin Euro’nun biraz altında maaş alıyor. Scholz aynı zamanda Federal Meclis üyesi olduğu için, parlamento ödeneğinin yarısı da maaşına ekleniyor. Böylelikle Scholz’un maaşı toplamda ayda 30 bin 189 Euro veya yılda 362 bin 277 Euro oluyor.

Bild gazetesinde WDR Genel Müdürü Tom Buhrow’un (63) yıllık maaşının 413 bin Euro olduğu belirtildi. ZDF yöneticisi Norbert Himmler ise 372 bin Euro’luk yıllık maaşıyla Scholz’un maaşının üzerinde.

HABERE YORUM KAT