Lauterbach'dan artan vaka sayılarına karşı uyarı

Lauterbach'dan artan vaka sayılarına karşı uyarı

Almanya'da kovid-19 vaka sayılarının artışı sürüyor.

Ülke çapında yedi günlük insidans artıyor. Robert Koch Enstitüsü'nün açıkladığı verilere göre , perşembe sabahı Almanya'da 100.000 kişi başına 409.9 koronavirüs vakası bulunuyordu.

Bildirilmeyen vakaların sayısı önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Bu rakamlar ışığında, Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach (SPD) bir sonbahar dalgasının giderek daha olası olduğunu düşünüyor.

100.000 kişi ve hafta başına yeni korona enfeksiyonu sayısı önceki gün 379.6 ve önceki hafta 281.1 idi. Ancak, gerçek rakamlar muhtemelen daha yüksek çünkü uzmanlar, RKI istatistiklerinde yalnızca pozitif PCR testleri sayıldığından, bir süredir çok sayıda kayıt dışı vaka olacağını varsayıyorlar.

Bir gün içinde, Almanya'daki sağlık yetkilileri, bir önceki haftadaki 56.978 vakaya kıyasla 78.863 yeni korona enfeksiyonu bildirdi. Birçok federal eyalet, özellikle hafta sonları RKI'ye iletim yapmadığından ve vakalarını haftanın ilerleyen saatlerinde rapor ettiğinden, bu sayı hafta içi günden haftaya değişebilir. Bavyera'da perşembe günü insidans 594.8, bu da önceki haftaya göre yüzde 80'lik iyi bir artışa tekabül ederken, Münih'te insidans 695.8 idi. 

Artan korona sayıları karşısında Karl Lauterbach, bize artık Omicron varyantları için de mevcut olan uyarlanmış aşıları hatırlatıyor . Federal Bakan, "Bir sonbahar dalgası giderek daha olası hale geliyor" açıklamasında bulundu. Lauterbach .arşamba günü Twitter'da yaptığı açıklamada, "BA5 şu anda en baskın varyant olduğundan ve bu varyanta karşı özel bir aşımız olduğundan, şimdi aşılama için iyi bir fırsat." dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT