Kuzey Ren-Vestfalya'da çocuklar tehlikede... Suçiçeği vakası patladı...

Kuzey Ren-Vestfalya'da çocuklar tehlikede... Suçiçeği vakası patladı...

Suçiçeği Kuzey Ren-Vestfalya'da geri dönüş yapıyor. Özelikle bu durumdan çocuklar kötü etkilenirken, gelen rakamlar da korkutuyor...

Kuzey Ren Vestfalya'da çocuklarda görülen suçiçeği vakalarının sayısı geçen yıl neredeyse iki katına çıktı. Robert Koch Enstitüsü'nden (RKI) gelen rakamlar endişe verici.

Robert Koch Enstitüsü'nün güncel verilerine dayanan AOK NordWest'in basın açıklamasına göre, Kuzey Ren Vestfalya'da endişe verici bir eğilim var: Çocuklarda suçiçeği vakaları 2023'te keskin bir artış gösterdi.

2925 VAKA

2023'teki 2925 vaka ile enfeksiyonlar, 2022'deki 1856 vakadan önemli ölçüde daha yüksek durumda. Mevcut gelişme, korona pandemisi sırasındaki özel etkinin sona erdiğini gösteriyor. Koronavirüs pandemisi sırasında suçiçeği vakalarının sayısı önemli ölçüde düşmüştü. Bu, sokağa çıkma yasakları ve maske takma zorunluluğu gibi önlemlerin olumlu bir yan etkisiydi.

Mevcut vaka sayısı, koronavirüs pandemisi öncesiyle neredeyse aynı seviyeye yükseldi. Su çiçeği virüsü esas olarak damlacık enfeksiyonu yoluyla bulaşır ve özellikle okullar ve kreşler gibi toplum merkezlerinde sorun teşkil eder.

Bu çerçevede, aşılamanın önemi göz ardı edilmemeli. Aşılama Daimi Komitesi (STIKO), etkili koruma sağlamak için bebeklere iki doz aşı yapılmasını öneriyor. RKI'ye göre aşılar, aksi takdirde zatürreye yol açabilecek olan hastalığın ağır seyretmesini de önleyebilir.

AŞIRI KAŞINTI VARSA...

Ağır seyretme riskinin yanı sıra hafif bir hastalık da sıkıntı yaratabilir. Su çiçeğine genellikle aşırı kaşıntı eşlik eder. Doktorlar semptomları hafifletmek için çeşitli kremler veya merhemler öneriyorlar.

AOK Başkanı Tom Ackermann'a göre, Kuzey Ren Vestfalya'da su çiçeği vakalarındaki önemli artış göz önünde bulundurulduğunda, "aşılama gibi önleyici tedbirlerin burada ne kadar önemli olmaya devam ettiğini" göstermek çok önemlidir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT