Kuzey Ren Vestfalya yerel seçimleri için geri sayım: Seçmen, adayları tanıyor mu?

Kuzey Ren Vestfalya yerel seçimleri için geri sayım: Seçmen, adayları tanıyor mu?

Ülkenin en kalabalık eyaletindeki yerel seçimler için geri sayım başladı. Pazar günkü seçimlerde çok sayıda Türk kökenli aday da yarışıyor. Bu adaylar sadece göçmen sorunlarıyla ilgilenmiyor.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde (NRW) yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanları, bölge  konseyleri ve belediye meclisi üyeleri seçilecek. Ayrıca sandıkta, “yabancıların parlamentosu” diyebileceğimiz belediyelere danışmanlık bazında yardımcı olan, tavsiyelerde bulunan uyum meclisleri de belirlenecek. 

Yerel seçimlerde göçmenler de farklı siyasi partilerden aday oluyorlar. Alman vatandaşlığı bulunan insanlarımız bu seçime ne kadar önem veriyorlar, partilerin programlarını araştırıyorlar mı, adayları tanıyorlar mı? 

Bunların hepsini pazar günkü seçime yabancı kökenlilerin katılım oranıyla öğreneceğiz.

SANDIĞA GİDİN

İşte NRW’nin Türkiye kökenli adaylarından bazıları:mehmet-tanli-hamm-belediye-meclis-uyesi-adayi.jpg

Mehmet Tanlısosyal pedagog, gazeteci , Hamm Büyükşehir Belediyesi 24. Bölge ve Bockum-Hövel İlçe Meclisi adayı: 

“İlçe Meclisi için listede 3’üncü sıradayım.Büyükşehir Belediye Meclisi için direkt kazanmam gerekli. Ne yazık ki, aynı bölgede bana yakın olan 3 Türk kökenli aday daha var. Oylar bölünecek maalesef. Yine de Hamm’ı ve şehrin insanlarını seviyorum. Şehrin ve insanlarının sorunlarını ve bu sorunların çözümünü iyi biliyorum. Oy hakkı olan yurttaşlarımız daha yeşil, az araçlı trafik, çok bisiklet yollu, temiz havalı bir Hamm için çevreci partimiz Yeşilleri seçerse ben ve diğer aday arkadaşlarım mutlu olacağız. Ama bizi seçmeseler bile lütfen oy vermeye gitsinler.”

Yazgülü Zeybeksiyaset bilimcisi, Wuppertal Birlik 90/ Yeşiller Partisi adayı:

“Yeşiller partisinin yerel seçimlerde Wuppertal birinci sıra adayıyım. Çalıştığım uzmanlık alanlarım şehir planlama, ekonomik gelişim, Avrupa, uyum ve kadın-erkek eşitliği.
En önemli hedeflerim Wuppertal’in ekonomisini ve kamusal alanını sürdürülebilirlik ilkelerine göre geliştirmek, çeşitliliğimizi ve birlikteliğimizi güçlendirmek, cazip ve ödenebilir konut yapımını desteklemek, toplu ulaşıma ve bisiklet yollarına yatırımı arttırıp ulaşım sıkıntılarımıza kalıcı çözümler üretmektir.” 

DAYANIŞMA VE ADİL YAŞAM İÇİN

Selda İzci, sosyal pedagog, Hamm Büyükşehir Belediye Meclisi ve Heessen İlçesi Belediye Meclisine Sol Parti’ den 1. ve 3. sıradan aday:

Yoksul ve zenginin arasındaki gelir düzensizliği ve mesafe gittikçe açılıyor. Bu eşit ve adil olmayan düzene Sol Partimiz karşı çıkıyor. Hamm Belediyemiz toplumun bütün kesimlerine karşı daha eşitlikçi ve adil olması gerekiyor. 13 Eylül’de yapılacak olan yerel seçimde bu haksız düzene karşı olduğumuzu, toplumun dayanışma halinde olduğunu ve Hamm’ın yaşanılır bir şehir olduğunu göstermenin zamanı geldi. Bu haklı talepleri Sol Parti’ye oy vererek hep beraber gerçekleştirebiliriz.” 

mustafa-eydemir-dal-liste-adayi.jpg

BARIŞ İÇİNDE BİRLİKTE YAŞAM

Mustafa Eydemir, işadamı Duisburger Alternatif Liste’sinden (DAL) Ruhr Meclisi’ne aday:

“Ben Duisburg’daki DAL isimli oluşum ve tüm Ruhr havzasını içine alan 'Yeni Hareket' adlı oluşumların desteğini alarak aday oldum. Bu oluşumları ilerde partileştirmek de istiyoruz. Yerel seçimler çok önemli, oy hakkı olan herkes sandığa gitmelidir. Siyasete yeni renk katmak, bu oluşumla herkesi kucaklamak istiyoruz.’’ 

sibel-gumus-spd-herford-adayi.jpg

Sibel Gümüş, büro elemanı, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Herford’ ta seçim bölgesi (Wahlkreis ) 11de aday:

“Aday olduğum güzel şehrimiz Herford’un kuzeyinde 15 yıl oturdum. O bölgenin gelişimi için 10 yıl hizmet verdim. Seçilirsem göçmenler ile Almanların barış içinde birlikte yaşaması için elimden geleni yapacağım. Sizleri temsil etmek ve o bölgenin daha da fazla gelişimine katkı sunmak için adayım. Bana ve partime vereceğiniz güven ve oylarınız için şimdiden teşekkürler.”

BELEDİYE BAŞKANI ADAYLARI DA VAR

Hamm ve çevre şehirlerden sosyalizasyonlarını Almanyada tamamlamış olan 2’nci ya da 3’üncü kuşaktan genç diğer göçmen kökenli adaylarda göze batan diğer bir şey ise artık daha büyük hedeflere yönelmeleri.

Bu kişileri artık partileri ya da  insiyatifleri Büyükşehir başkanlıklarına aday gösteriyorlar. Ayrıca aşağıdaki isimlerde görüleceği üzere, bazıları da Alman siyasi partilerinde değil de kendi kurdukları enternasyonal listelerle seçimlere katılıyorlar.  

arnela-sacic-yesiller-partisi-hamm-buyuksehir-adayi.jpg

Arnela Saçiç: Boşnak kökenli, siyaset iletişimi mezunu, 28 yaşında ve Yeşiller Partisinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı. 

dr-cevdet-gurle-pro-hamm-adayi.jpg

Dr. Cevdet Gürle: Öğretmen, Pro Hamm seçmen grubunun Hamm Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı.

georgios-tsakalidis-munster.jpg

Dr. Georgios Tsakalidis: Sosyolog, Yunan kökenli, Münster Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bağımsız aday. 

+49 – KÖLN

FOTO: Arnaud Jaegers on Unsplash

HABERE YORUM KAT