• BIST 94.305
 • Altın 252,948
 • Dolar 5,8482
 • Euro 6,5458
 • Berlin 24 °C
 • Frankfurt 23 °C
 • Paris 23 °C
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 27 °C
 • İzmir 26 °C
 • Stockholm 20 °C

Kurumların "plaket verme" dönemi bitti

Kurumların "plaket verme" dönemi bitti
Başbakan Davutoğlu, "Bundan sonra başta benim yaptığım ziyaretlerde kurumlar plaket ve hediye sunumunda bulunmayacaktır. Süslü plaketler yerine fidan dikimi özendirilecektir" dedi.

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Başbakanlık genelgesiyle bundan sonra başta benim yaptığım ziyaretlerde olmak üzere hiçbir ziyarette yerel yönetimler, valilikler veya diğer kurumlar plaket hediye sunumunda bulunmayacaklar. Eğer hediye edilecekse, şahsen genel uygulama halinde bana yönelen hediyeler bağlamında dile getirmiştim, ağaç dikimi, fidan dikimi olabilir" dedi.

Davutoğlu, Onuncu Kalkınma Planı kapsamında belirlenen Öncelikli Dönüşüm Programları Eylem Planları'na ilişkin basın toplantısında, bugün açıklanan programla aslında üretimde verimliliğin artırılmasının amaçlandığını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, yurt içi tasarrufların artırılması yoluyla yatırımların artırılması ve israfın önlemesinin planlandığını ifade etti. İsrafın önlenmesinin önce kamudan başlayarak sonra bütün topluma yansıması gereken bir süreç olduğunu, son Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuda bir karar alındığını belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bundan sonra bir Başbakanlık genelgesi ile bütün kamu kurumlarına yansıtılacak, son yaptığımız ziyaretlerde veya il ziyaretlerinde gördüğümüz çoğu depolandırma problemi bile çıkaran bu plaketler ve hediyelerle ciddi bir israf alanı oluşuyor. Başbakanlık genelgesiyle bundan sonra başta benim yaptığım ziyaretlerde olmak üzere hiçbir ziyarette yerel yönetimler, valilikler veya diğer kurumlar plaket hediye sunumunda bulunmayacaklar. Eğer hediye edilecekse, şahsen genel uygulama halinde bana yönelen hediyeler bağlamında dile getirmiştim, ağaç dikimi, fidan dikimi hediye olabilir, küçük bir belge ile bu fidanların o kişi adına o bölgede dikildiği söylenebilir, o kadarı yeter. Yoksa süslü plaketler, kullanım değeri çok düşük hediyeler veya kişileri öne çıkaran israfa dönük hediyeler bundan sonra kamuda söz konusu olmayacak."

Görevi bırakan her bakanın ve bürokraside yetkili kişilerin kendilerine gelen hediyeleri, plaketleri ne yapacaklarını sorduklarını ifade eden Davutoğlu, "Bundan sonra bu plaket işine son vermek lazım. Hediye güzel bir şeydir, çok sembolik olabilir, en iyi sembolik hediye de bu anlamda fidan dikimidir. Gelen devlet büyüğü, bakan, başbakan ve diğer yetkililer adına fidan dikilebilir ve onlar büyüdükçe de kendi hediyesini sürekli topluma kazandıran bir hatıra olarak yaşar" dedi.

Kamuoyu diplomasisi niteliği de taşıyan tanıtım kitaplarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, faaliyetlerin kendisini tanıttığını, ayrıca lüks yayınlarla tanıtıma ihtiyacı olmadığını, bu tür faaliyetlerin internet ortamında, flaş disklerle ek bir masrafa ihtiyaç olmadan tanıtılmasının daha elzem olduğunu söyledi.

Davutoğlu, yurt içi tasarrufların artırılması ve israfın önlenmesi konusunda "Herkes acaba elimdeki kaynağı nasıl kullanırım" derken, aynı zamanda "Acaba israfı nasıl engellerim" sorusunu da kendisine sorması gerektiğini belirterek, kurumların bu konuya özel önem göstereceğini düşündüğünü ifade etti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05