Küresel Ekonomi bir salgını daha kaldıramaz!

Küresel Ekonomi bir salgını daha kaldıramaz!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) öncülüğünde hazırlanan bir rapora göre, küresel ekonomiler yeni salgınlara karşı önceki döneme göre daha hazırlıklı değiller.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından kurulan "Herkes İçin Sağlık Ekonomisi Konseyi"nin ilk raporu yayınlandı. Bu konsey, 2020 yılında Kovid-19'a karşı mücadele için oluşturulmuş ve ekonomik gelişmeleri "herkes için sağlık" perspektifiyle ele aldı.

Ghebreyesus, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen bir basın toplantısında konseyin çalışmalarını değerlendirerek, 2020 Kasım ayında Prof. Mariana Mazzucato başkanlığında Herkes İçin Sağlık Ekonomisi Konseyi'nin kurulduğunu duyurduğunu hatırlattı. Konseyin çalışmalarının beklentilerin üzerinde olduğunu belirten Ghebreyesus, ekonomik kalkınmanın nasıl ölçüleceği, inovasyonun finansmanı ve herkes için sağlık hizmetinin nasıl sağlanacağı gibi konularda öneriler sunduğunu ifade etti.

Raporda yer alan önemli noktalara dikkat çeken Ghebreyesus, raporun gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) kavramını kullanmayı bırakarak ilerlemenin ölçülmesini tavsiye ettiğini belirtti. Ghebreyesus, GSYİH hesaplamasının genellikle ücretsiz emeğe dayanan ekonomik ve sosyal faaliyetleri göz ardı ettiğine dikkat çekti.

Ghebreyesus, raporda sağlığın sürdürülebilir bir şekilde finanse edilmesi gerektiğinin altını çizerek, inovasyonun kamu ve özel sektör arasındaki etkili işbirlikleriyle gerçekleşebileceğini vurguladı.

Konsey Başkanı Mazzucato da raporun oluşturulması sürecinde Kovid-19 döneminde yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Mazzucato, salgının sona ermediğini ve birbiriyle bağlantılı krizlerle mücadele edildiğini ifade ederek, mali, sağlık ve iklim alanlarındaki krizlerin salgınla ilişkili olduğunu belirtti.

Mazzucato, gelecekte daha fazla salgınla karşılaşacaklarını ve bu konuda yeterince hazırlıklı olunmadığını söyledi. Sağlığın herkes için önemsenmediğini ve iş modellerinin bu konuda tasarlanmadığını ifade eden Mazzucato, sağlık alanında herkesi kapsayan yönetim yapılarının 

tasarlanmadığına ve kamu-özel sektör ortaklıklarının yeterince sonuç odaklı olmadığına dikkat çekti.

Mazzucato, küresel olarak sağlık sistemleri etrafında büyük bir finansman açığı olduğunu belirtti. Herkes için sağlık sağlayan bir ekonomi oluşturmak için patentlerin yapısının, kamu-özel sektör ortaklıklarının ve bütçelerin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Raporda, piyasanın insan ve dünya sağlığına öncelik veren proaktif ve işbirlikçi bir şekilde şekillendirilmesiyle ilgili yeni bir ekonomi politikası çağrısında bulunuldu.

HABERE YORUM KAT