Krizin müziğini de o yaptı: YouTube’da “Angela Merkel” fırtınası

Krizin müziğini de o yaptı: YouTube’da “Angela Merkel” fırtınası

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yer aldığı bir müzik klibi YouTube’da tıklanma rekoru kırıyor. Bir elinde kitap ve sigara, fonda ise bilindik sözleri: "Biz birçok şeyi başardık, bunu da başarabiliriz!"

Klipte Merkel e-sigara tüttürüp kulaklıkla bir yandan müzik dinliyor, bir yandan da elindeki kitaba gömülüyor. Fonda dinlendirici bir müzik ve Başbakan Merkel’in sıklıkla halka söylediği şu sakinleştirici sözler yükseliyor:  “Bazen bir an durun, sessiz olun, düşüncelere dalın, bir mola verin.” Ya da “Biz birçok şey başardık, bunu da başarabiliriz!” 

Bir milyondan fazla tıklanan klibe yapılan yorumlarda, kullanıcılar “Neden bu bizim milli marşımız olmuyor?” sorusu dahi yöneltiliyor. 

Jetzt.de’de yer alan habere göre, siyasetbilimci ve iletişimci Kay Hinz, Merkel klibinin bu kadar çok ilgi görmesini şu sözlerle açıklıyor: “Herkes onun yüzünü tanıyor. Mimiklerini biliyor. Jestlerini biliyor. Neredeyse tam bir ikon haline gelmiş.”

Gerçi Angela Merkel, “lo-fi” tarzı müzikle YouTube klibi çekilmiş tek isim değil. Bugüne dek  Martin Sonneborn, Bernie Sanders, Boris Johnson ve  Giuseppe Conte’nin de klipleri yayınlanmış. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel bu kulvarda da ipi göğüsleyen isim olmuş. Çünkü Angela Merkel’in klibi Boris Johnson’dan çok daha fazla tıklanmış.

+49 – FRANKFURT

HABERE YORUM KAT