Kripto paracılara dev hizmet: Tarih tarih analiz

Kripto paracılara dev hizmet: Tarih tarih analiz

FTX'in iflasıyla 2022'de sarsılan kripto para piyasası Fed'in sıkılaşma döngüsünün sonuna geldiğine dair beklentiler ve ABD'de ilk Bitcoin spot ETF'sinin onaylanacağı spekülasyonlarıyla bu yıl canlandı.

Düzenleyici kuruluşların baskıları ve geçen yıl FTX gibi büyük oyuncuların çöküşünün ardından bu yıl toparlanmaya başlayan kripto para piyasalarında gelecek yıl dikkatler ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikası ile spot Bitcoin ETF’sine (borsa yatırım fonu) ilişkin gelişmelerde olacak. Kripto para borsası FTX’in iflasıyla 2022’de sarsılan kripto para piyasasında bu yıl toparlanma kaydedildi.

2022’DE DEĞERİNİN YÜZDE 65’İNİ KAYBETMİŞTİ

2022 yılı Bitcoin dahil tüm kripto para birimleri için çok zor geçerken dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin 2022’de piyasa değerinin yaklaşık yüzde 65’ini kaybetti. Kripto yatırımcıları Terra Luna’nın çöküşü, FTX düşüşü, makroekonomik koşullar ve Binance’ye yönelik suç duyurusu gibi bir dizi öngörülemeyen olayla karşı karşıya

kalmıştı.

SON ÜÇ AYDAN BU YANA HIZLA TIRMANIYOR

Bu yılın başlangıcında kripto dünyası iyileşme belirtileri gösterdiği için kripto para birimleri için güçlüydü. Kripto dünyası ekim, kasım ve aralık ayları itibarıyla muazzam bir toparlanma gösterdi.

Ekonomik görünüme yönelik belirsizliklerin devam etmesine ve düzenleyici kuruluşların kripto para piyasasına yönelik devam eden baskılarına rağmen en büyük kripto para birimi Bitcoin için 2023 nispeten iyi bir yıl oldu.

Analiz şirketi Coinmarketcap’in verilerine göre bu yıla 16 bin 600 dolar seviyesinden başlayan Bitcoin’in fiyatı sene başından bu yana yaklaşık yüzde 160 değer kazandı ve yeniden 40 bin doların üzerinde işlem görmeye başladı.

Sektörden derlenen bilgilere göre bu yıl kripto para piyasalarında öne çıkan gelişmeler şöyle:

3 Ocak:

ABD’de bankacılık düzenleme kuruluşları, kripto varlıklarla ilgili riskler konusunda dikkatli olunması için bankalara uyarıda bulundu. Fed, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Paranın Kontrolü Ofisi (OCC) kripto varlıkların risklerine ilişkin ortak açıklama yaptı.

18 Ocak:

ABD yönetimi Hong Kong merkezli kripto para borsası Bitzlato’yu kara para aklamakla suçladı.

20 Ocak:

Kripto varlık kredi platformu Genesis Capital iflasa karşı korunma başvurusunda bulundu.

24 Ocak:

Avrupa Parlamentosu (AP) komitesi bankaların risklere karşı ellerindeki kripto varlıkları tamamen karşılamaya yetecek kadar sermaye tutmaları şartını getirecek düzenlemeyi onayladı.

23 Şubat:

ABD’de bankacılık düzenleme kuruluşları kripto varlıklarla ilgili likidite risklerine karşı dikkatli olunması için bankalara uyarıda bulundu.

27 Mart:

Kripto para borsası Binance ile şirketin kurucusu ve üst yöneticisi Changpeng Zhao düzenleme ihlalleri gerekçesiyle ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından dava edildi.

11 Nisan:

Fed’in bankacılık krizi nedeniyle faiz artırım döngüsünü sonlandıracağı beklentisinin yatırımcıların riskli varlıklarda iştahını artıracağı öngörüsüyle kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı 30 bin doların üzerine çıktı.

20 Nisan:

Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde Bitcoin gibi kripto para hareketlerinin yakından takip edilmesini içeren yeni kuralları onayladı.

10 Mayıs:

AP, AB’nin ortak borçlarının geri ödenebilmesi ve çeşitli programların finansmanı için şirketler, mali işlemler ile kripto varlıklardan vergi alınmasını talep etti.

12 Mayıs:

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance ülkedeki regülasyonlar nedeniyle Kanada pazarından çekilme kararı aldığını duyurdu.

16 Mayıs:

AB, üye ülkelerde Bitcoin gibi çeşitli kripto para hareketlerinin yakından takip edilmesini içeren yeni kuralları kabul etti.

5 Haziran:

SEC kripto para borsası Binance’in kuruluşlarıyla şirketin kurucusu Changpeng Zhao’ya 13 suçlamayla dava açtı. SEC’ten yapılan açıklamada söz konusu suçlamaların arasında kayıt dışı borsaların ve takas acentelerinin işletilmesi, Binance.US platformunda alım satım kontrolleri ve gözetiminin yanlış beyan edilmesi ve menkul kıymetlerin kayıt dışı arzıyla satışının yer aldığı kaydedildi.

6 Haziran:

SEC kripto para borsası Coinbase’e kural ihlalleri gerekçesiyle dava açtı.

7 Haziran:

SEC dava açtığı kripto para borsası Binance’in ABD’deki varlıklarının dondurulması talebinde bulundu.

8 Haziran:

İngiltere Mali Davranış Otoritesi (FCA), Ekim 2023’ten itibaren kripto ürünlerinde alım satım kurallarının sıkılaştıracağını bildirdi.

9 Haziran:

Kripto para borsası Binance’in ABD iştiraki, SEC’in varlıklarını dondurmasını istemesinin ardından dolar mevduatlarını askıya alacağını duyurdu.

16 Haziran:

Dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden BlackRock, Bitcoin spot ETF’si için başvuruda bulundu.

13 Temmuz:

İflas eden kripto para kredi kuruluşu Celsius Network’ün kurucusu ve eski CEO’su Alex Mashinsky, dolandırıcılık suçlamasıyla gözaltına alındı.

ABD’de yargıç, Ripple Labs’in kripto para birimi XRP’yi satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine karar verdi. Böylece ABD’de ilk kez bir yargıç, belirli dijital varlık satışlarının menkul kıymetler yasalarının dışında kaldığını kabul ederek bir kripto para şirketi lehine karar aldı.

29 Ağustos:

ABD’de federal mahkeme, SEC’in kripto varlık yönetimi şirketi Grayscale’in spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu reddetme kararını bozdu.

ABD’de federal temyiz mahkemesi, SEC’in Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetmesinin hatalı olduğuna hükmetti.

7 Eylül:

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile küresel mali düzenleyiciler, kripto varlıkların makroekonomik ve finansal istikrara zarar vermesini engelleyecek önlemlere ilişkin yol haritası belirledi.

27 Eylül:

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in, varlıklarını satarak Rusya pazarından çıkma kararı aldığı bildirildi.

19 Ekim:

ABD’de kripto para şirketleri Gemini, Genesis ve Digital Currency Group’a (DCG) 230 binden fazla yatırımcıyı 1 milyar dolardan fazla dolandırdıkları iddiasıyla dava açıldı.

SEC, Ripple Labs’in menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği iddiasıyla açtığı davada şirketin 2 yöneticisine yönelik suçlamalarını geri çekti.

2 Kasım:

Kripto para borsası FTX’in kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried, dolandırıcılık ve kara para aklama iddiasıyla yargılandığı ceza davasında jüri tarafından “suçlu” bulundu.

20 Kasım:

SEC, kayıt dışı faaliyet gösterdiği gerekçesiyle kripto para borsası Kraken’i dava etti.

21 Kasım:

ABD hükümeti, dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’nin, kara para aklamayı önleme ve yaptırım yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle 4,3 milyar dolar ceza ödeyeceğini bildirdi. Binance CEO’su Changpeng Zhao, anlaşma kapsamında istifa etmeyi ve 50 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

4 Aralık:

Bitcoin’in fiyatı, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna geldiğine dair beklentiler ve ABD düzenleyicilerinin Bitcoin borsasında işlem gören bir fonu yakında onaylayacağı beklentisiyle 41 bin doların üzerine çıktı.

HABERE YORUM KAT