Kralın uzun vedası: Almanların unutulmaz gol makinesi 75 yaşına girdiğini bilmiyor

Kralın uzun vedası: Almanların unutulmaz gol makinesi 75 yaşına girdiğini bilmiyor

Efsanevi golcü Gerd Müller 75 yaşına altı yıldan bu yana yaşadığı bakımevinde giriyor. Doğum günü dolayısıyla eski takım arkadaşları demans hastası Gerd Müller ile ilgili anılarını anlatıp “ulusun bombacısı”nı onurlandırdılar.

Alman futbolunun gelmiş geçmiş en büyük golcüsü, Bayern Münih’in “bombacı”sı Gerdi Müller 75 yaşına uzun süreden bu yana yaşadığı bakımevinde giriyor. Talihsiz efsanenin parlak kariyeri ve son yıllarına medyada geniş yer veriliyor.

Frankfurter Allgemeine gazetesi de Gerd Müller'in doğum günü ve şu anki durumuyla ilgili uzun bir haber yaptı. Haberde eşi, Franz Beckenbauer, Uli Hoeneß gibi eski takım arkadaşları, şu anki Alman milli takımının teknik direktörü Joachim Löw, Bayern Münih'in antrenörü  Hansi Flick gibi isimler Gerd Müller ile olan anılarını dile getirip efsane futbolcuyu doğum günü vesilesiyle andılar,   onurlandırdılar.

HİÇ KİMSEYİ VE HİÇBİR ŞEYİ HATIRLAMIYOR

Müller, Alman milli takımının 1972 Avrupa şampiyonu ve 1974 Dünya şampiyonu olan kadrosunda yer alıyordu. Almanya'da birinci lig statüsündeki “Bundesliga”da  427 maçta 365 kez fileleri havalandıran Alman liglerinin en golcü ve başarılı futbolcusu olan “Ulusun Bombacısı” lakaplı Gerdi Müller'i eşi Uschi Müller gazeteye şu duygu dolu kelimelerle anlattı:

“Eşim her zaman bir savaşçıydı. Her zaman cesur oldu hayatı boyunca. Şu anda da öyle, ama o artık  demans hastası,  6 yıldır bir bakımevinde kalıyor. Onun şimdi gözleri hep kapalı. Sadece sonunu getirecek şekilde uyuyor. Pek nadir ağzını açabiliyor. Sadece püre haline getirilmiş yiyecekleri alabiliyor. Kimseyi tanımıyor, hiçbir şeyi hatırlamıyor. Çok üzgünüm.”  

“VÜCUDUNUN HER TARAFIYLA GOL ATARDI”

Almanların yine bir diğer efsane futbolcusu olan Franz Beckenbauer de Gerd Müller için “O bizim en büyük golcümüz. 1974 kupa finalinde golümüzü atan, oda arkadaşım, kardeşimdi. Ceza sahasında onun kadar başarılı başka bir santrafor tanımıyorum. Gerd düşerken, kalkarken, otururken bile  vücudun her tarafıyla gol atardı. Pek öne çıkmayan, futbolu bıraktıktan sonra medyaya konu olmayan, çok efendi bir kişilikti” dedi.

MEHMET TANLI – KÖLN

+49 – KÖLN

FOTO: twitter.com

HABERE YORUM KAT