Kraliçe Antoinette’in ayakkabısı açık artırmada: 43 bin 750 avroya alıcı buldu

Kraliçe Antoinette’in ayakkabısı açık artırmada: 43 bin 750 avroya alıcı buldu

Fransa’nın son kraliçesi Marie Antoinette’in ayakkabısına düşük değer biçildi, ama uluslararası koleksiyonerler sayesinde bu değerin çok üzerine çıkılabildi.

Versay kentindeki Osenat Müze Evi’nde Antoinette’e ait olduğu belirtilen, ipek ve keçi derisi karışımından yapılan deri tabanlı beyaz ayakkabı, açık artırmaya çıkarıldı.

Topuk uzunluğu 4,7 cm ve  36 numaraya denk gelen 22,5 santimetre uzunluğundaki ayakkabı 43 bin 750 avroya alıcı buldu.

Ayakkabının Kraliçe’nin baş hizmetçisi Madame Campan’ın Prevoisin’deki yakın arkadaşı Marie-Emilie Leschevin ve torunları tarafından saklanarak bugüne kadar geldiği belirtiliyor.

Kraliçe’nin ayakkabısına 8-10 bin avro değer biçildiği ancak  değerin  üzerine  satılmasının uluslararası koleksiyonerlerin yoğun ilgisi sayesinde olduğu ifade ediliyor.

Müzayedede 1824’te François-Jean Garneray tarafından resmedilen “14. Louis’in onurlandırdığı Moliere” isimli tablo da 75 bin avroya satıldı.

Fransa Kralı 16. Louis ile evli olan Marie Antoinette, görkemli hayatı ve ölümüyle Fransız Devrimi’nin en unutulmaz isimleri arasında yer aldı. Fransız Devrimi sırasında 1793 yılında 37 yaşındayken başkent Paris’in sembollerinden Concorde Meydanı’nda giyotinle idam edilen Antoinette’in hayatı çok sayıda filme ve kitaba konu oldu.

+49 – PARİS

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT